Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Sulm në dasmë, vriten pesë gra dhe plagosen disa të tjerë

Pesë gra janë vrarë në Jemenin e shkatërruar nga lufta, pasi një predhë shpërtheu në një dasmë të mbajtur ditën e Vitit të Ri në qytetin Hodeidah.

Qeveria dhe rebelët Huthi fajësuan njëri-tjetrin për sulmin e së premtes.

Si pasojë e këtij shpërthimi, mbetën të plagosur shtatë përsona, mes të cilëve ishin edhe fëmijë.

Gjenerali Sadek Douid, përfaqësuesi i qeverisë në një komision të përbashkët të sponsorizuar nga OKB, dënoi sulmin, duke e konsideruar “një krim të neveritshëm të kryer nga Huthis kundër civilëve”.

Kujtojmë se më 4 dhjetor, tetë njerëz u vranë në sulmet me bombë në një kompleks industrial në Hodeida.

Ministri i Jashtëm Ahmed bin Mubarak tha se: “Qeveria është e vendosur të përmbushë detyrat e saj dhe të punojë për të rivendosur stabilitetin. Ky sulm terrorist nuk do ta na pengojë për të vijuar punën.”

Postime të ngjashme

Kina: Pretendimet për gjenocid ndaj ujgurëve janë absurde

T E

Zyrtarët vizitojnë kufirin SHBA-Meksikë mes rritjes së fluksit të emigrantëve

T E

Humb jetën në një aksident ajror parlamentari francez Olivier Dassault

T E

Ligjvënësi gjerman jep dorëheqjen, përfitoi nga kontratat për maskat

T E

Asnjë i vdekur nga Covid-19 në 24 orët e fundit në Britani

T E

Austria pezullon vaksinat AstraZeneca, një grua humbi jetën, një tjetër është në gjendje të rëndë

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...