Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Sulmet ndaj gazetarëve janë absolutisht të papranueshme

Shkup, 27 shkurt – Agjencia për shërbime mediatike audio dhe audiovizuale në mënyrën më të ashpër e dënon sulmin dhe pengimin e punës së gazetarëve gjatë protesatve të djeshme kundër aktgjykimit për rastin “Monstra”.

“Çdo lloj i sulmit ndaj punëtorëve mediatikë, pa marrë parasysh nëse është verbal ose fizik, si dhe çdo pengim i punës së tyre, paraqet kanosje e lirisë dhe të drejtës së informimit dhe janë absolutisht të papranueshme”, thuhet në kumtesën e sotme nga ASHMAA.

Agjencia apelon që punëtorëve mediatikë t’u mundësohet qasje e lirë, e papenguar dhe e sigurtë deri te të gjitha ngjarjet, posaçërisht deri te ato me interes publik.

Postime të ngjashme

Regjistrohen 824 raste të reja me Kovid-19, 682 pacientë të shëruar dhe 31 të vdekur

R Zh

LSM-ja u bën apel deputetëve nesër ta votojnë pakon e pestë antikrizë

R Zh

A po fundoset, BDI-ja me ekzekutivin aktual në krye me Artan Grubin ?

R Zh

Liberalët ballkanik për non-pejperin: Kriza e kovidit në rajon dhe BE tokë pjellore për ide të rrezikshme nacionaliste për rishikim të kufijve

R Zh

Carovska: Me ligjin e ri për tekstet shkollore arrijmë në vendet me arsim cilësor

R Zh

IRI: Antisemitizmi ka potencial të rritet në vend dhe rajon

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...