Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

Sulmi në Kongresin Amerikan, Yuri Kim: Liria dhe e drejta nuk duhet të shndërrohen në paligjshmëri

Ambasadorja amerikane Yuri Kim ka reaguar për situatën kaotike të dy ditëve më parë në Uashington të Shteteve të Bashkuara, ku protestuesit hynë në ambientet e brendshme të Kongresit.

Ambasadorja Kim thotë se demokracia nuk është e lehtë dhe nuk duhet të merret si e mirëqenë. Sipas saj, liria dhe e garantimi i së drejtës nuk duhet të kthehen në paligjshmëri dhe dhunë ndaj vetë demokracisë.

“Shumë miq shqiptarë kanë shprehur shqetësimin për sulmin ndaj Kongresit në SHBA. Do të doja t’ju falenderoja që qëndruat në krahun tonë. Presidenti Trump e bëri të qartë se SHBA është dhe duhet të mbetet një komb i ligjit dhe i rendit, ku ata që shkelën ligjin, do të duhet ta paguajnë. Presidenti Trump e bëri gjithashtu të qartë se Kongresi certifikoi rezultatet e zgjedhjeve dhe tani është i përqëndruar për të garantuar një tranzicion të qetë të pushtetit më 20 Janar. Atë që SHBA ua këshillon edhe të tjerëve, vlen edhe për ne: liria e fjalës dhe e drejta e tubimeve janë thelbësore për demokracinë. Por kjo liri dhe e drejtë nuk duhet të shndërrohet në paligjshmëri dhe dhunë ndaj vetë demokracisë, përfshirë tranzicionin paqësor të pushtetit. Demokracia nuk është e lehtë dhe nuk duhet të merret si e mirëqenë. SHBA do të dalë më e fortë ndaj kësaj sprove të demokracisë. Ata që besojnë në demokraci, duhet të riangazhohen për ta mbrojtur atë gjithmonë”, ka shkruar në Twitter ambasadorja amerikane.

Dy ditë më parë, mbështetësit e Trump hynë brenda Kongresit duke ndërprerë procesin e certifikimit të rezultatit të zgjedhjeve presidenciale, ku fitues u shpall Joe Biden. Nga këto trazira mbetën të vdekur 5 persona.

Postime të ngjashme

Veliaj takon kryebashkiakun e Stambollit, Ekrem Imamoglu: Forcojmë lidhjet historike mes dy qyteteve tona! Bashkëpunim për ‘Tirana, kryeqyteti Europian i Rinisë 2022’

D V

Kryetarja e AMA-s, Armela Krasniqi takon përfaqësuesen e OSBE-së për Lirinë e Medias, Ribeiro: Diskutuam mbi vijimin e bashkëpunimit

D V

“Je injorant”, gazetari nga Maqedonia thotë se është ofenduar nga kryeministri Rama

D V

Edi Rama e jetësoi formulën serbe: “Dy shtete – dy qëndrime”

D V

Manastirliu: Muaji gusht i hapur për vaksinimin antiCOVID për të gjithë qytetarët +18 vjeç

D V

“Pjesë e projektit të Rilindjes Urbane”, Rama jep lajmin e mirë për qytetarët e Lezhës

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...