Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Sulmohet burgu në Haiti, 8 viktima, mes tyre drejtori i burgut

8 persona mbetën të vdekur gjatë trazirave në një burg Croix-des-Bouquets në Haiti, mes të cilëve dhe drejtori i qendrës së ekzekutimit të vendimeve penale.

Incidenti i rëndë u regjistrua në veri të Port-au-Prince, në burgun e Croix-des-Bouquets, i ndërtuar në vitin 2012 nga qeveria kanadeze, i cili kujtohet për arratisjen masive të 300 të dënuarve në vitin 2014.

Sipas dëshmitarëve në vendngjarje, persona të armatosur nga jashtë burgut nisën të qëllonin ndaj rojeve dhe duke përfituar nga rrëmuja shumë të dënuar dolën nga rrethimi. Të shtënat vijuan për disa orë dhe në ambientet e brendshme të burgut.

Mediat kanë regjistruar 7 viktima në rrugët pranë burgut, të gjithë të qëlluar me armë, por nuk dihet ende janë të dënuar apo agresorët.

Postime të ngjashme

Qeveria japoneze: Uji i ndotur nga Fukushima do të hidhet në det

S.B.

Kryeministri malazez ndihet i mashtruar nga opozita: Nuk lejoj trillime e të pavërteta

S.B.

Porti Xinjiang sheh 1500 udhëtime me trena mallrash Kinë-Evropë këtë vit

Z H

Kina përpiqet të mbushë hendekun ‘tronditës’ të vaksinimit mes vendeve

Z H

Të gjithë mbi 50-vjeçarët në Britani morën një dozë të vaksinës

S.B.

OBSH:Kurba e infeksioneve nga Covid-19 është rritur në mënyrë eksponenciale

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...