Agjencia Zhurnal.mk
Kuzhina

Supë me patate dhe salmon

Salmoni, nuk hahet vetëm i pjekur. Një mënyrë e mirë për ta konsumuar është edhe supa. Sigurisht, aty do ta përdorni me sasi më të limituar por sidoqoftë, shija e peshkut do të jetë. Vlerat gjithashtu!

Përbërësit për 4 persona:

2 patate ● 1 pras ● 750ml lëng zarzavatesh i valuar (i përgatitur me dado vegjetale) ● 500ml qumësht me yndyrë ● kopër e freskët ● 3 lugë lëng limoni ● 150g salmon I tymosur ● vaj ulliri, kripë, piper

Përgatitja:
1.Në një tenxhere skuqim prasin e prerë imët me 2 lugë vaj ulliri, shtojmë patatet e qëruara dhe të prera në kubikë të vegjël. Kur të kenë marrë pak ngjyrë patatet, hedhim lëngun e valuar dhe i lëmë në zjarr për 15 minuta ose derisa të shohim që patatet janë zbutur aq sa duhet.
2.Hedhim masën e sipërme për ta grirë në blender bashkë me lëngun dhe kur të jenë bërë si masë homogjene e hedhim përsëri në tenxheren ku po ziente më parë, shtojmë qumështin, koprën, lëngun e limonit, kripë dhe piper. Vëmë tenxheren në zjarr dhe e heqim nga zjarri kur të ketë marrë valë për 2 minuta. E shërbejmë menjëherë.

Postime të ngjashme

Omletë spanjolle

S.B.

Recetë origjinale për hallvë liri: Ëmbëlsirë për të gjitha kohërat!

S.B.

Bakllavë e shpejtë

S.B.

Qebapë në hell nga mishi i bluar i qengjit

S.B.

Tortë me më shumë çokollatë: Ka shije të mrekullueshme!

S.B.

Djathanik i ëmbël: Nuk do t’jua marrë mendja se sa do t’ju pëlqejë shija e kësaj piteje!

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...