Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Synohet të ulet me 10% të dendësia mesatare e ndotjes së ajrit

Autoritetet kineze kanë njoftuar një seri objektivash të reja që do të arrihen gjatë pesë viteve të ardhshme, për të trajtuar ndotjen e ajrit, njoftoi në një konferencë shtypi Liu Bingjiang, zyrtar i Ministrisë së Ekologjisë dhe Mjedisit.

Sipas Liu, në periudhën 2021-2025, vendi premton të zvogëlojë dendësinë mesatare të ndotjes në 337 qytete të mëdha me 10% krahasuar me nivelin e pesë viteve të mëparshme, shkruan “Xinhua”.

Kina, kujtoi Liu, ka arritur objektivat e përcaktuara nga plani trevjeçar operativ i lëshuar në 2018, duke regjistruar cilësi të mirë të ajrit në 337 qytete të mëdha gjatë 87% të ditëve në 2020.

Zonat urbane që nuk kanë arritur të përmbushin kriteret e vendosura në nivel kombëtar në terma të densitetit mesatar të PM 2.5 panë treguesin në rënie në vitin 2020 me 28.8% krahasuar me atë që u arrit në 2015.

Postime të ngjashme

Bashkimi Europian hap Konferencën për të Ardhmen e Evropës

N E

Lajçak me rastin e Ditës së Evropës: Është koha që kjo ëndërr evropiane të bëhet realitet për fqinjët tanë në Ballkanin Perëndimor

N E

Greqia regjistron 1.428 raste të reja me Kovid-19 në 24 orët e fundit

N E

Dolphin Trust skema piramidale me vlerë 1.5 miliard euro që tronditi Gjermaninë

N E

Në 24 orët e fundit Italia regjistron 8,292 raste të reja me Kovid-19

N E

Arabia Saudite do të organizojë haxhillëk në Mekë këtë vit

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...