Tabaku për vendimin e Kushtetueses: Rrëzimi i Ligjit të Komisioneve Hetimore rikthen Kuvendin në shinat e kushtetutës

nga D V

Rrëzimi i Ligjit nga Gjykata Kushtetuese për Komisionet Hetimore rikthen kuvendin në shinat e funksionalitetit dhe kushtetutshmërisë. Kështu është shprehur deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku në një reagim në rrjetet sociale pas këtij vendimi. Ajo e ka quajtur krizën e krijuar nga mazhoranca si artificiale dhe këtu i referohet vendimit të mazhorancës për të bllokuar për mbi katër muaj ngritjen e komisioneve hetimore.

Tabaku iu referua këtij bllokimi të pakuptimtë dhe më pas në statusin e saj në rrjetet sociale ajo ka vijuar ta cilësojë ligjin e propozuar nga mazhoranca si “të sajuar me porosi” me qëllim shmangien e plotë të “thelbit të ngritjes së komisioneve hetimore”.

Deputetja e PD, Jorida Tabaku dhe nënkryetarja e Kuvendit Ermonela Felaj kanë pasur përplasje në lidhje me propozimet ligjore. Parlamenti kundërshtoi marrjen në shqyrtim të ligjit të deputetes demokrate, ndërkohë që analizoi vetëm ligjin e propozuar nga nënkryetarja e Kuvendit.

Postimi i plotë i Jorida Tabaku

Rrëzimi i Ligjit për Komisionet Hetimore nga Gjykata Kushtetuese është një tjetër hap që i jep mundësinë Kuvendit të Shqipërisë të rikthehet në shinat e funksionalitetit dhe kushtetueshmërisë. Kriza artificiale që prodhoi mazhoranca në fillim duke mos lejuar ngritjen e komisioneve hetimore, pastaj duke sajuar një ligj me porosi për t’iu shmangur thelbit të ngritjes së Komisioneve u rrëzua përfundimisht sot.

Përgëzime të përzemërta koleges Çupi dhe këshilltarit ligjor në PD, Marash Logut, që edhe një herë dëshmuan drejtësinë e qëndrimit të Grupit Parlamentar të PD në lidhje me Komisionet Hetimore.

Fitorja, i jep shansin këtij kuvendi që të rikthehet drejt ligjshmërisë. Ndryshimet e njëanshme janë të destinuara të dështojnë. Uzurpimi i hapësirës kushtetuese dhe ligjore të opozitës është i destinuar të dështojë. Në sirtarët e kuvendit gjendet ende drafti që kam propozuar në emër të grupit parlamentër të Partisë Demokratike për Ligjin e Komisioneve Hetimore. Ndryshime të kryera mbas gjetjeve në komisionin e inceneratorëve dhe bisedës me ekspertët. Në drejtësinë e këtij vendimi është që kryetarja e parlamentit të nxjerrë në dritë atë propozim dhe ta diskutojmë për ta përmirësuar dhe rikthyer hapësirën e cunguar opozitës.

TË REKOMANDUARA

Kush jemi ne

Zhurnal.mk është Agjenci e Lajmeve e pavarur, e themeluar në vitin 2009, që e mbulon Maqedoninë, Kosovën, Shqipërinë edhe lajmet nga bota.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More