Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Tahiri i reagon ashpër BE-së: Për çfarë neutraliteti bëhet fjalë?

Ish-kryenegociatorja, Edita Tahiri, i ka reaguar Bashkimit Evropian i cili në arsyetimin për fotografinë prapa Miroslav Lajçak, ku Kosova paraqitej pjesë e Serbisë, tha se BE ka status neutral.

Kjo deklaratë, erdhi nga zëdhënësi i BE-së për politika të jashtme dhe çështje të sigurisë, teksa ka shkaktuar reagimin e Edita Tahiri.

BE arsyeton çështjen e flamurit skandaloz prapa Lajçakut ku Kosova paraqitet pjesë e Serbisë.

Kjo e fundit me anë të një postimi në Twitter, ka pyetur se për çfarë neutraliteti bëhet fjalë kur 22 vende të BE-së që e kanë njohur pavarësinë e Kosovës.

“Shumica dërrmuese e vendeve anëtare të BE kanë njohur shtetin e pavarur të #Kosovës. 22 e kanë njohur dhe, vetëm 5 ende nuk e kanë njohur. Për çfarë lloj ‘neutraliteti statusi’ po flasin disa zyrtarë të # BE-së?”, ka shkruar ai.

Postime të ngjashme

Glauk Konjufca: Përpilimi i padisë për gjenocid kundër Serbisë do të merr kohë

N E

Prokuroria Themelore në Prishtinë nis hetim për “Zbulimin e fshehtësisë zyrtare”

N E

Haxhiu: Sigurimi i vaksinave është top prioritet i qeverisë

N E

Një person ka mbetur i vdekur dhe dy të tjerë janë plagosur në Mitrovicë

N E

“Eksplodoi balona” e Janez Janshës si lajm i pavërtetë, por që nxiti reagime të ndryshme

R Zh

Në Kosovë nga e hëna mësimi me prezencë fizike

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...