Kosovë

Tahiri: Jemi të siguruar nga Hoti, në dialog nuk do të flitet për Asociacionin

Zhurnal Ads

Zëvendëskryeministri i parë, Besnik Tahiri, ka thënë se në dialog nuk do të diskutohet për Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe.

Përmes një postimi në “Facebook”, Tahiri thotë se rreth dialogut argumentet janë në anën e Kosovës, ndërsa sa i përket Ujmanit ai thotë se “nuk kemi nevojë të kemi frikë”.

“Rreth dialogut duhet të thuhet saktë se argumentet janë në anën tonë, duhet të kemi kujdes nga tri fushat e minuara: e para, si do të shkojë procesi i fizibilitetit për Ujmanin. Nuk kemi nevojë të kemi frikë. Fusha e dytë e minuar është Asociacioni. Ne jemi siguruar nga kryeministri Hoti që nuk do të diskutohet, ne jemi të mbrojtur me vendimin e Gjykatës Kushtetuese sa i përket Asociacionit”, ka shkruar ai.

Problem të tretë e konsideron marrëveshjen finale, prandaj thotë se nuk duhet të pranohet vetëm normalizimi i raporteve, që sipas tij nuk ka asnjë efekt.

“Problemi i tretë është ideja që të mos shkohet në marrëveshje finale, por vetëm në normalizim të raporteve. Nuk duhet të pranojmë këtë normalizim, pasi nuk ka asnjë efekt”, ka përfunduar Tahiri. /Zëri

Postime të ngjashme

Dhunohet fizikisht dhe rrëmbehet një person në Prishtinë, ky arsyeja e ngjarjes së rëndë

admin

Heqja e flamurit kombëtar në Koshare nga prifti serb, OVL e UÇK-së fajëson institucionet e vendit

admin

Hoti: S’kam frikë të ulem në tavolinën e dialogut – si mund të thoni se në SHBA sponsorizohet marrëveshje e dëmshme për Kosovën

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...