Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Taket e para në histori nuk janë veshur nga gratë

Taket e larta nuk janë veshur gjithmonë vetëm nga gratë.

Madje, të parat në histori janë dizajnuar si këpucë ushtarake.

Njerëzit në Azinë Perëndimore që ishin kalorës të jashtëzakonshëm, dhe kështu edhe luftonin, duhej të kishin këpucë më të larta për t’i mbërritur mbajtëset e këmbëve që viheshin mbi kalë. Kështu, taket e para të larta u dizajnuan për ta, raporton BBC.

Shahu i Persisë, që quhej Abbasi i Parë, gjithashtu, kishte dërguar disa emisarë në Evropë e me t’u kthyer ata – u kthyen me take të larta.

Shumë shpejtë një kostum i tillë ushtarak ishte përhapur në Evropë. Burrat donin të vishnin take që të imitojnë fuqinë e persianëve.

Edhe Mbretëresha Elizabeth I filloi që t’i vishte ato që në publik të dukej më burrnore.

Në fund të 1600-s, gratë nisën ta merrnin stilin e meshkujve për t’u dukur më të fuqishme.

Sot, në mbarë botën, takat e larta vishen kryesisht nga gratë.

Një studim gjithashtu thotë se veshja e tyre e bën personin të duket më atraktiv.

Postime të ngjashme

Influencuesja e Instagramit poston nudo mbi elefantët e rrezikuar nga zhdukja, nxitë reagime të shumta në internet

S.B.

Një e re me kancer vdes 10 ditë pasi realizoi ëndrrën e saj të martohej: ‘Dashuria e vërtetë ekziston’

S.B.

E lodhur nga bllokimi për shkak të coronavirusit, kjo grua improvizon “një udhëtim me aeroplan” në shtëpinë e saj

S.B.

Video virale kap reagimin e 9-vjeçares amerikane, kur nëna i thotë se do të kthehet në shkollë

S.B.

3 mite të famshme mbi sipërmarrësit

T E

Dhjetë ndryshime që duhet t’i bëni gjatë të tridhjetave

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...