Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Takimi Kurti – Macron: Njohësit e çështjeve politike e konsiderojnë presion për dialogun

Takimi mes kryeministrit Albin Kurti dhe presidentit francez Emmanuel Macron sipas njohësve të zhvillimeve politike ka të bëjë me presionin e boshtit franko-gjerman për dialogun Kosovë – Serbi.

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti të mërkurën do ta takojë në Paris presidentin francez Emanuel Macron.

Belgzim Kamberi nga Instituti për Politika Sociale thotë se vizita e Kurtit në Paris lidhet me presionin që po bënë boshte franko-gjerman për dialogun Kosovë-Serbi.

“Vizita në Paris e zotit Kurti është më shumë në funksion të rritjes së presionit nga ana e boshtit franko-gjerman për çështjen e dialogut Kosovë-Serbi. Ka tendenca që Franca të përfshihet më shumë në proces dhe të aktivizojë këtë boshtin franko-gjerman përtej ndërmjetësimit të Bashkimit Evropian”, deklaroi Belgzim Kamberi për RTV Dukagjinin.

Ndërsa edhe politologu Dorajet Imeri thotë se vizita e Kurtit në Paris lidhet me dialogun, përcjell Telegrafi.

“Takimi i zotit Kurti në Paris me Presidentin Macron lidhet me obligimet që ka marrë Kosova për procesin e dialogut, dhe nga ana tjetër ky takim lidhet edhe me rolin që ka marrë Franca për të ndikuar në krijimin e paqes jo vetëm në Ballkan por në gjithë Evropën”, deklaroi Dorajet Imeri.

Takimi i Kurtit me Macronin vjen pasi një takimi që i pari i Qeverisë së Kosovë ka pasur me një delegacion francez në Prishtinë.

Postime të ngjashme

10 karafila të bardhë për 10 jetët e humbura në aksidentin tragjik në Kroaci

D V

Rishikimi i Buxhetit për vitin 2021 – opozita thotë se nuk është bërë mbi nevojat e qytetarëve, ndryshe mendon Qeveria

D V

Zeinah Salahi, drejtoreshë e USAID-it në Kosovë

D V

Kurti thërret mbledhje të qeverisë për në orën 13:00

D V

Arrijnë në Morinë trupat e pajetë të dhjetë viktimave të aksidentit tragjik në Koraci

D V

Fabrizi: Dialogu me Kosovën, kyç për pranimin e Serbisë në BE

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...