Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Takimi Mickoski-Lamert: Vazhdon bashkëpunimi me Fondacionin “Konrad Adenauer”

Zhurnal Ads

Shkup, 17 shtator – Kryetari i VMRO-DPMNE-së, prof. dr. Hristijan Mickoski së bashku me nënkryetarin Aleksandar Nikolloski sot realizuan takim me prof. dr. Norbert Lamert, drejtori i ri i Fondacionit “Konrad Adenauer”.

Në takim u diskutua për bashkëpunimin aktual dhe të ardhshëm të VMRO-DPMNE-së me Fondacionin, si dhe situatën aktuale politike në vend, si dhe sfidat me të cilat përballet Maqedonia në rrugën evropiane. Bashkëbiseduesit theksuan se shkëmbimi i përvojave dhe njohurive me Fondacionin është shumë i rëndësishëm për VMRO-DPMNE-në, por edhe për Maqedoninë.

Kryetari i VMRO-DPMNE-së përzemërsisht falënderoi për bashkëpunimin aktual me Fondacionin, i cili është në nivel të shkëlqyeshëm dhe theksoi se është i rëndësisë së veçantë, veçanërisht në periudhën kur përballemi me sfida në drejtim të reformave që Maqedonia duhet të bëjë për Metodologjinë e re të anëtarësimit në Bashkimin Evropian.

Lidhur me situatën aktuale politike në vend, kryetari Mickoski theksoi mungesën e reformave në sektorët kryesorë, krizën ekonomike dhe parametrat shkatërrues ekonomikë, me të cilët përballemi, papunësinë e lartë dhe politikat shkatërruese të qeverisë në menaxhimin e krizës shëndetësore.

Ai theksoi se perspektiva jonë evropiane është e rrezikuar për shkak të mungesës së ideve dhe mungesës së strategjisë për veprim nga autoritetet, veçanërisht në nivelin ndërkombëtar, se rruga e shpejtë për anëtarësim në BE dhe reformat nuk janë prioritet i Qeverisë.

Kryetari i VMRO-DPMNE-së tha se sjellja e fqinjit tonë lindor nuk është shembull i vlerës evropiane, por gjithashtu se inkurajohet nga politika e përkuljes së kryeministrit Zoran Zaev.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

30 mjekë të rinjë do të kyçen në trajtimin e pacientëve me Covid 19

Z H

Zgjedhjet në Shtip dhe Pllasnicë, opozita nuk nxjer kandidat?

T E

Çfarë bën NATO?

R ZH

Deri të premten nxënësit duhet t’i marrin notat e para

E.E.

Dobridoll: Policia futet në dasmë të organizuar në restorant me 120 mysafirë

Z H

Mariçiq: Je mi të përgatitur për regjistrim modern – politika sa më larg operacionit statistikor

T E
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...