Agjencia Zhurnal.mk
Kulturë

Tango nën ujë, performanca e koreografez Hafez

Pikërisht kjo koreografi nën ujë është performuar nga balerina Ariadna Hafez, nën drejtimin e fotografit Bastien Soleil, duke shpalosur kështu se secila skenë është xhiruar pa asnjë ndihmë ajrore nga profesionistë të cilët mbajnë frymën për minuta të gjata.

Hijeshia dhe thjeshtësia që arti i vallëzimit reflekton ka pasuar gjithmonë me një përfundim të bukur, por zhanri i tangos kësaj here ka gjetur gjurmë në fundin e ujit 10 metra të thellë, shkruan BBC.

Lëvizjet, hapat dhe kërcimet në ajër dhe në tokë, padyshim që janë madhështore në formën e tyre, por që ato të performohen nën ujë duke dhënë idenë që balerina së bashku me karrigen e saj po krijon një imazh të një krijese ujore, nëpërmjet së cilës ajo performon një kryevepër të mahnitshme nënujore.

Pikërisht kjo koreografi nën ujë është performuar nga balerina Ariadna Hafez, nën drejtimin e fotografit Bastien Soleil, duke shpalosur kështu se secila skenë është xhiruar pa asnjë ndihmë ajrore nga profesionistë të cilët mbajnë frymën për minuta të gjata.

Po ashtu, për të finalizuar këtë film është dashur që balerina dhe kameramani të zhyten plot 120 herë.

Postime të ngjashme

Smithsonian rihap tetë nga muzetë e famshëm

S.B.

Monumenti i rëndësishëm i kulturës sonë kombëtare

S.B.

Jean-Michel Basquiat artisti i parë me dy vepra në ankand

S.B.

Rikthehet muzika në La Scala

S.B.

Albert Z. Zholi: “Melodia e jetës” vëllimi me drithërime poetike i Lumnie Hotit

S.B.

Filmi i Blerta Bashollit, “Zgjoi” do të shfaqet në rrjete kinemash në tri kontinente

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...