Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Tanzani, 45 veta vdiqën në shërbimin përkujtimor të kryetarit të vendit

Dyzet e pesë njerëz u shkelën për vdekje në një shërbim përkujtimor për presidentin e ndjerë, John Magufuli, në Tanzani më 21 mars.

Kështu raporton agjencia e lajmeve AFP, duke cituar policinë e vendit.

Qindra qytetarë ishin mbledhur në një arenë, në qytetin Dar es Salaam, për t’i bërë nderimet e fundit presidentit, arkivoli i të cilit ishte shfaqur publik.

Në fillim, informacioni erdhi se disa ishin shkelur për vdekje dhe tani policia konfirmon numrin e të vdekurve.

“Shumë njerëz u përpoqën të hynin në stadium dhe disa nuk kishin durim. Ata u përpoqën të hynin brenda dhe kjo shkaktoi panik, duke shkaktuar vdekje e 45 njerëzve”, tha Lazaro Mambosasa, shefi i policisë rajonale të Dar es Salaam.

Postime të ngjashme

BE humb betejën ligjore ndaj kompanisë AstraZeneca për furnizimin me vaksina

Dafina Vidishiqi

Udhëtarët nga Mbretëria e Bashkuar do të duhet të hyjnë në karantinë me të mbërritur në Itali

Dafina Vidishiqi

Guterres riemërohet Sekretar i Përgjithshëm i OKB-së

Dafina Vidishiqi

Minatorët gjejnë diamant në Botsvana, mund të jetë i treti më i madh në botë

Dafina Vidishiqi

ANALIZA/ Aromë détente – Amerika dhe Rusia kthehen në diplomacinë tradicionale të fuqisë së madhe

Bekim Laçi

Rekord infektimesh në Moske, 9 mijë raste në 24 orë

Bekim Laçi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...