Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Taseva: Kriminelët janë më të fuqishëm nga gjithkush në këtë shtet

Shkup, 17 nëntor, zhurnal.mk – Slagjana Taseva nga “Transparency International” në emisionin “Studio 10” në TV24 ka folur për kriminalitetin në Maqedoninë e Veriut. Ajo nuk është e kënaqur të jeton në shtet kriminel, transmeton Zhurnal.

“Kam dorktoruar në temen për larjen e parave, vazhdimisht angazhohem që të vendoset sistem për luftën kundër larjeve të parave. A kemi ne para në shtet që janë nën jastëk, nuk pam analizë të mirë. Në vitin 2003 u soll ligji për parandalimin e larjeve të parave, atëherë kishte mosbesim në sistemin bankarë, atëherë ishte afera TAT. Poenta kryesore është tani- nga “ky legalizim i kapitalit”, nga tani ka “para nën jastëk”. Dikush të del dhe të sqaron për procesin. Kontestoj me shtet jofunksional, si mund të kemi aq vepra nga korupsioni i lartë, nuk jam e kënaqur të jetojë në shtet kriminel. Kriminelët janë më të fuqishëm në këtë shtet”, tha Taseva.

Postime të ngjashme

Premtime të rrejshme me afatet për kontestin maqedono-bullgar

R Zh

Carovska mori pjesë në promovimin e studentëve të diplomuar të gjeneratave të reja në Universitetin e Evropës Juglindore

R Zh

Regjistrohen 21 persona me Kovid-19, një i vdekur dhe shtatë të shëruar

R Zh

Spasovski: Ballkani në BE më lehtë do ta mbrojë Evropën nga krimi

R Zh

Kryeministri Zaev hap zyrë në Strumicë për takime me qytetarë

R Zh

Angelovska-Bezhoska: Rritja e produktivitetit, investimi në kapitalin njerëzor, reformat strukturore dhe digjitalizim për rritje stabile ekonomike

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...