Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Tateshi për masat në Ramazan: Janë vonuar, Hasani: Do të lejojmë faljen e teravive, por nëse lejojnë numrat

Shkup, 7 prill, Zhurnal.mk – Bekim Tateshi nga Aleanca për Shqiptarët, në ClickPlus ka dërguar kritika deri te autoritetet shëndetësore për masat anti-Covid.

Sipas tij të gjitha masat e miratuara, janë të vonuara. Kjo ka ndodhur që prej fillimit të pandemisë.

“Prej fillimit të pandemisë masat kanë qenë të vonuara. Ne si departament i shëndetësisë në kuadër të Aleancës për Shqiptarët i kemi ndjekur që nga fillimi. Unë mendoj, se Komisioni për Sëmundje Ngjitëse ndikohet nga vendimet politike”, tha Tateshi.

Ndërsa zëvendësministri i Shëndetësisë, Ilir Hasani është përgjigjur kreut të BFI-së, Shaqir Fetahut ku thotë se do të kërkojnë nga Ministria e Shëndetësisë që të lejohet falja e namazit të teravisë në ditët e fundit të Ramazanit.

Hasani në ClickPlus tha se do të lejojnë kryerjen e këtij rituali mysliman, por nëse lejojnë numrat e rasteve pozitive dhe të viktimave nga Covid-19.

“Patjetër se po. Është prioritet i të gjithë aspekti shpirtëror i ynë dhe është imperativ se ne të gjithë duhet të punojmë në plotësimin e kërkesave shpirtërore”, tha Hasani.

Më tej shtoi: “Por nëse shohim se numrat nuk na lejojnë, është e palogjikshme t’i japim prioritet spiritualiteti para numrave të vdekjeve”.

Postime të ngjashme

Shkupjani privohet nga liria për kontrabandim të emigrantëve

R Zh

Regjistrimi në Diasporë dukshëm më i ulët se sa ai para vendimit për shtyrje, kush i dëshpëroi!

R Zh

Mungesa e vaksinave ndërpret edhe fushatën e ndërgjegjësimit për vaksinim

R Zh

Tridhjetë ditë paraburgim për gjashtë të arrestuarit për tregti të paligjshme me 200 kilogram marijuhanë

R Zh

Sot 46 viktima dhe 687 raste të reja me COVID-19 në Maqedoni

R Zh

Qeveria demanton Milloshoskin: Zaevi dhe Spasovski nuk u kanë dhënë pasaporta pjesëtarëve të ISIS-it

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...