Agjencia Zhurnal.mk
Ekonomi Maqedoni TOP LAJM

Tatim tre herë më të lartë për pronën e patundur që nuk përdoret, ndryshimet ligjore do të vlejnë nga 1 janari

Shkup, 10 dhjetor – Tatimi i pasurisë së patundshme, e cila nuk përdoret për më shumë se gjashtë muaj në vit, do të trefishohet, sipas ndryshimeve në Ligjin për tatimet e pronës, i cili u miratua sot nga qeveria. seancë.

Ndryshimet do të jenë të vlefshme nga 1 janari i vitit 2022 dhe ligji do të jetë në procedurë të rregullt. Qëllimi, sipas shërbimit për shtyp të Qeverisë, është të sigurojë një taksim progresiv, të drejtë.

“Me Projektligjin parashikohet ndikim pozitiv në Buxhetin e Njësive të Vetëqeverisjes Lokale sepse rriten normat gjithnjë e më të përshkruara dhe vërtetohen kushtet, në të cilat taksa e pronës për pasurinë tjetër të patundshme të përshkruar në fjalor, e cila është në pronësi të shtetit ose komunave, komunat në Qytetin e Shkupit dhe Qytetin e Shkupit, si dhe në pronësi të personave fizikë dhe juridikë dhe i cili nuk përdoret, për më shumë se gjashtë muaj gjatë një viti, për t’u rritur tre herë në raport me normat e përshkruara me ligj”, thuhet në komunikatën e Qeverisë.

Nëse shteti, komunat, Qyteti i Shkupit dhe komunat në të, si dhe personat fizikë dhe juridikë nuk deklarojnë pasurinë e paluajtshme, të cilën nuk e përdorin, ata do të paguajnë taksë pesë herë më të lartë se ajo e parashikuar.

Postime të ngjashme

Programi i ri arsimor “Erasmus + (2021-2027)” me buxhet të dyfishuar

B L

Kërkohet paraburgim për Sasho Mijallkovin

Z H

ASH-AAA: Tërheqim amandamentet pasi të zyrtarizohet se VMRO i ka tërhequr nga ligji për shtetësi

B L

Rasti “Thesari”: 8 vite burg për Sasho Mijallkov

Z H

Sindikalistët thërrasin në protestë, të drejtat shkelen edhe në kohë pandemie

B L

Dorëzohet VMRO-DPMNE: Tërheqë amandamentet për ligjin për shtetësi

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...