Tavolina e një burri është më e ndotur se një tualet, dhe ç’të themi për tavolinën e një gruaje?

A e dini se tavolina e zyrës mesatarisht ka 400 herë më shumë baktere sesa guaska famëkeqe e WC-së?

 

Kështu ka treguar një studim i shkencëtarëve të Universitetit të Arizonës.

Ekspertët kanë zbuluar gjithashtu se tavolinat e meshkujve përmbajnë deri në katër herë më shumë baktere të shpërndara në telefon, kompjuter, sirtarë, sepse ata zakonisht kanë tavolina më të mëdha, kështu që një zonë më e madhe është në dispozicion për zhvillimin e baktereve.

Por, anëtarët e seksit më të fortë gjithashtu konsiderohen të jenë më pak të ngarkuar me higjienë, kështu që kjo është arsyeja pse tryezat e tyre janë më pak të pastra, transmeton Telegrafi.

Librat nga biblioteka nuk kanë baktere

Lajmi i mirë për anëtarët e bibliotekës është se librat e huazuar nuk janë një burim veçanërisht i madh i baktereve

Miu, tastiera dhe celulari janë si tualete

Minjtë dhe tastierat kompjuterike, si dhe celularët, gjithashtu kanë 10 herë më shumë baktere sesa dërrasa e guaskës së WC-së. Madje, deri në 90 për qind të zyrave janë plot me mikrobe.

Mikrobet nga zyra janë më të këqija se në kuzhinë

Është gjithashtu interesante që mikrobet në dy zyra në dy qytete të ndryshme janë më të ngjashme se ato në kuzhinë dhe zyra në të njëjtën ndërtesë.

Për më tepër, peshqirët janë zbuluar si një terren i madh për shumimin e baktereve, nga ku ato shpërndahen në gjithë shtëpinë. Prania e baktereve të ndryshme tregohet nga një erë karakteristike, e cila mund të ndjehet pas fshirjes së fytyrës, trupit ose duarve.
Disa baktere mund t’i mbijetojnë temperaturave të ulëta në rrobalarëse, prandaj rekomandohet larja një herë në javë në 90 gradë.

Related posts

Vaksinat kundër COVID-19, ende efektive kundër variantit Delta

D V

Truri është në gjendje të formojë lidhje të reja midis qelizave të veta

D V

Pse numri i vetëvrasjeve rritet gjatë verës?

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com