Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Taxhikistan, 5 të vdekur nga rrëshqitja e dheut

Në njoftimin e Këshillit për situata emergjente dhe mbrojtje civile të Taxhikistanit, një shtëpi është shembur, ndërsa një tjetër u dëmtua rëndë si pasojë e rrëshqitjes së dheut në fshatin Darhan, jo shumë larg qytetit Devastic.

Së paku pesë persona kanë humbur jetën gjatë rrëshqitjes së dheut në rajonin Sogdijana, në veri të Taxhikistanit, raporton Anadolu Agency.

Në njoftimin e Këshillit për Situata Emergjente dhe Mbrojtje Civile të Taxhikistanit, thuhet se një shtëpi është shembur, ndërsa një tjetër u dëmtua rëndë si pasojë e rrëshqitjes së dheut në fshatin Darhan, jo shumë larg qytetit Devastic.

Gjatë rrëshqitjes humbën jetën pesë persona, në mesin e të cilëve tre fëmijë.

Për shkak të katastrofave natyrore të shkaktuara nga sasia e shumtë e shiut, nga fillimi i muajit jetën e kanë humbur nëntë persona.

Në Taxhikistan, ku 93 për qind e zonës është e mbuluar nga malet, përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës shkaktojnë humbjen e jetës gjatë pranverës dhe vjeshtës.

Postime të ngjashme

OBSH:COVID-19 duhet të ndalet para se të dalin variante më vdekjeprurëse

D V

Disa persona të vdekur nga vërshimet në Bangladesh

D V

Katër persona të vdekur nga zjarret pyjore në Turqi

D V

Qindra persona evakuohen nga Afganistani në SHBA

D V

Raportohet se varianti Delta përhapet sikurse lia e dhenve

D V

Biden kërkon që secilit person të vaksinuar t’i ndahen 100 dollarë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...