Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Të burgosurit në Arizona duhet të qëndrojnë në burg më gjatë për shkak të defekteve në softuer

Qindra njerëz janë në burg në Arizona sepse softueri nuk mund të interpretojë si duhet një ligj.

Softueri i gabuar në Arizona sigurisht siguron që qindra njerëz gabimisht të ulen pas hekurave më shumë sesa duhet. Historiku i këtij ligji është një ligj që lejon njerëzit që kryejnë vepra penale të drogës të lirohen nga burgu më herët. Por ai është injoruar.

Arsyeja për këtë është sistemi softuer ACIS që institucionet penale në shtet përdorin për të menaxhuar të burgosurit e tyre. Programi nuk është në gjendje të interpretojë saktë situatën aktuale ligjore dhe të konstatojë se kush duhet të lirohet në të vërtetë. Kjo u raportua nga një sinjalizues pa emër në stacionin e radios NPR KJZZ, transmeton Telegrafi.

Qindra të burgosur të prekur

Sipas kësaj, “qindra” të burgosur që supozohej të liheshin do të vazhdonin të ishin në burg. Sipas deklaratave të tyre, sinjalizuesit kanë qenë duke u përpjekur brenda për një vit për të tërhequr vëmendjen për problemet përpara se ata tani t’i drejtoheshin publikut.

Autoriteti lokal i burgut shtetëror ka konfirmuar se ka probleme me softuerin. Fillimisht ishte e paqartë se kur ligji 20-muajsh do të zbatohej si duhet nga programi kompjuterik.

Postime të ngjashme

Fotografitë e para tregojnë Samsung Galaxy S21 “Fan Edition”

S.B.

iPhone 11 Pro me “logo të gabuar” nga Apple shitet për 2,700 dollarë

S.B.

Zbulohet mikroçipi i cili tregon se jeni prekur me COVID-19 ende pa u shfaqur simptomat

S.B.

Bitcoin kalon përsëri vlerën 60 mijë dollarë

S.B.

Samsung Galaxy S21 FE vjen me një dizajn më “tradicional”

S.B.

Instagram ka lansuar një veçori të re për të konkurruar me Tik-Tok

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...