Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Të enjten fillon gjysmëvjetori i dytë shkollor, nxënësit kërkojnë me prani fizike

Shkup, 18 janar – Të enjten (21 janar) në Maqedoninë e Veriut do të fillojë gjysmëvjetori i dytë shkollor. Fëmijët thonë se janë të gatshëm për mësime, por kërkesa e tyre është që të rikthehen në bankat shkollore, e jo të mësojnë nga shtëpia.

Mësimi nga distanca dhe orët e shkurtuara vazhdojnë të përbëjnë shqetësim edhe për prindërit. Besime Imeri Ajeti thotë se tashmë po vërehen pasojat te fëmijët, posaçërisht në shkrim dhe lexim.

Për fillimin e gjysmëvjetorit të dytë ka reaguar edhe Unioni i Shkollave të Mesme. Nga Unioni thonë se mësimi nga distanca ka lënë pasoja të shumta ndaj shëndetit mendor të nxënësve dhe ndaj cilësisë së procesit mësimor.

Unioni i Nxënësve të Shkollave të Mesme kërkon nga autoritetet arsimore të fillojnë procesin e rihapjes së shkollave të mesme

Postime të ngjashme

Mickoski: Zaevi me forcë shtyu në Kuvend votëbesimin e Qeverisë

T E

Për herë të parë UT-ja merr ndihmë konkrete nga një ministri

T E

Qeveria merr 700 milionë euro të tjera borxh

T E

Kuvendi i votoi besim Qeverisë

T E

Detektohet lloji britanik i Kovid-19 tek një pacient i kthyer nga Zanzibari

T E

Gir: Për BE të rëndësishme janë reformat, vendimet sillen unanimisht

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...