Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Të enjten përfundon gjysmëvjetori i parë, MASh pret sugjerime për konceptin e ri

Shkup, 29 dhjetor, zhurnal.mk – Të enjten do të nis pushimi dimëror për nxënësit e shkollave fillore dhe të mesme, të cilët mësimeve do t’i kthehen në 21 janar. Derisa nxënësit do të jenë me pushime, stafi mësimdhënës dhe të gjithë të interesuarit do të kenë mundësinë të dërgojnë ide dhe sugjerime për “Draft-Konceptin për Arsimin Fillor”.

Draft-dokumenti me 48 faqe është postuar në faqen e internetit të Ministrisë së Arsimit në pesë gjuhë, atë maqedonase, shqipe, turke, boshnjake dhe serbe. Për të përmirësuar përmbajtjen e dokumentit, sugjerimet dhe propozimet duhet të dërgohen deri më 20 janar. Zyrtarisht, dikasteri i Arsimit nuk ka një vendim përfundimtar nëse gjysmëvjetori i dytë do të vazhdojë online ose me prezencë fizike. Por, kohë më parë ministrja e Arsimit, Milla Carovska tha se mësimi mund të vazhdojë online sepse ky model ka treguar rezultate. Carovska tha se nxënësit do të kthehen në objektet shkollore varësisht nga situata me Covid 19.

“Mendoj se në këtë mënyrë duhet të vazhdojmë në periudhën tjetër. Nëse krijohen kushte ata do të kthehen, por autoritetet shëndetësore në koordinim me Ministrinë e Arsimit do të vendosin. Ne kemi qëllimin e vetëm për të mbrojtur shëndetin e mësuesve, nxënësve dhe të gjithë popullsisë”, tha Mila Carovska, ministre e Arsimit.

Postime të ngjashme

Arian Hakiki u zgjodh kryetar i Alternativës në degën e Tearcës

R Zh

Rexhepi: Gazifikimi i amvisërive në pjesën më të madhe të komunave do bëhet realitet në fillim të vitit të ardhshëm

R Zh

Ali Ahmeti: Diaspora, pjesë e pandarë e jona

R Zh

Ademi: ASH-AA manipulojnë me numrin e qytetarëve që nuk kanë nënshtetës

R Zh

Makraduli: Dokumentet personale do t’ju vijnë në adresë shtëpie

T E

Selami: Qytetarët të jenë të qetë, të gjithë do të regjistrohen

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...