Agjencia Zhurnal.mk
Shëndetësi

Të gjithë i rekomandojnë si të shëndetshme, mirëpo mund të shkaktojnë migrenë dhe helmim

Kur është i rrezikshëm një ushqim që është një mrekulli për zemrën?

Pothuajse të gjithë nutricionistët këshillojnë që në ushqim të përfshini fruta arrore, sepse janë burim i përbërësve ushqyes, i proteinave bimore, antioksidantëve dhe thartirave yndyrore.

Veç kësaj, rekomandohen për sëmundje të shumta, depresion, anemi, lodhje, por edhe për sëmundje të zemrës dhe inflamacion.

Falë substancave të veçanta që përmbajnë, arrat ndihmojnë në normalizimin e metabolizmit, transmeton Telegrafi.

Ato shpesh janë pjesë integrale e një diete të shëndetshme, të ekuilibruar dhe ndihmojnë në kontrollin e orekseve. Mirëpo, ekziston një dilemë e madhe.

Kur ekspertët i rekomandojnë arrat, ata flasin për sasinë e një grushti në ditë, sepse ky ushqim është shumë specifik dhe gjithashtu ka një numër të konsiderueshëm të kalorive.

Arrat nuk rekomandohen për njerëzit që kanë probleme me kollë, dhimbje fyti, bronkit, urtikarie, ekzemë…

Për më tepër, ky ushqim “nuk është i lehtë për stomakun” për të gjithë, kështu që nuk rekomandohet për pacientët me gastrit, ulcerë të stomakut, kolit.

Edhe njerëzit plotësisht të shëndetshëm nuk duhet ta teprojnë, sepse është e vështirë të tretet, kështu që ekziston rreziku i të vjellave.

“Përbërjet dhe substancat e dobishme që përmban arra, kur tejkalojnë sasinë e nevojshme për trupin, madje mund të shkaktojnë dhimbje koke, si dhe helmim nga ushqimi”, paralajmërojnë mjekët.

Postime të ngjashme

Pothuajse të gjithë e bëjnë këtë gabim kur pimë kafe: Ky zakon, në dukje i parrezikshëm, mund të dëmtojë shëndetin tuaj!

Dafina Vidishiqi

Bëni kujdes! Këto probleme goxha serioze fshihen pas një barku të fryrë

Dafina Vidishiqi

BAJAMET MUND TË NDIHMOJË NË LARGIMIN E DJEGIEVE NGA DIELLI

Lea Muslija

“BioNTech” e dërgon vaksinën e saj të parë kundër kancerit në fazën e dytë

Lea Muslija

Ja çfarë ndodh me trupin tuaj kur e eliminoni qumështin tërësisht nga dieta juaj

Dafina Vidishiqi

Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse ecni zbathur në rërë?

Lea Muslija

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...