Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Të paktën 14 milionë tonë plastikë gjenden nën oqeane

Sidnej, 7 tetor – Sipas një vlerësimi të ri të bazuar në studimet australiane, të paktën 14 milionë tonë mbetje plastike më pak se 5 milimetra të gjera gjenden në fund të oqeaneve të botës.

Agjencia e Australiane e Shkencave, CSICRO, ka mbledhur dhe analizuar mostrat e oqeaneve, të marra në gjashtë vende rreth 300 kilometra larg bregut jugor të vendit.

Analiza e sedimenteve oqeanike deri në 3 kilometra të thella, botuar në revistën ”Frontiers in Marine Science” dhe e raportuar nga disa media ndërkombëtare, sugjerojnë se mund të ketë 30 herë më shumë plastikë në fund të oqeanit sesa ajo që lundron në sipërfaqe.

Mikroplastikat janë me diametër 5 milimetra ose më pak janë kryesisht rezultat i thyerjes së objekteve më të mëdha plastike në copa më të vogla/ANSA.

Postime të ngjashme

Krijohet iluzioni optik i një anijeje që lëvizë në ajër

S.B.

Shkretëtira e Bardhë, peizazhi i jashtëzakonshëm i Egjiptit

S.B.

Miliarderi japonez kërkon tetë persona për të udhëtuar bashkë drejt Hënës

S.B.

Liqeni i Baikalit, një bukuri e rrallë natyrore e Siberisë

S.B.

Publikohet përmbajtja e një letre të pahapur për më shumë se 300 vjet

S.B.

Dalin imazhe tjera nga Marsi

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...