Të paktën dy civilë të vdekur dhe tre të lënduar nga shpërthimi afër një xhamie në Kabul

Një shpërthim jashtë një xhamie në kryeqytetin afgan ka lënë të vdekur të paktën dy persona të dielën, thanë zyrtarët e lartë talebanë.

 

“Dy civilë humbën jetën dhe tre të tjerë pësuan lëndime në shpërthim, sipas informacioneve fillestare”, ka deklaruar zëdhënësi nga ministria e Brendshme, Qari Sayed Khosti.

Shpërthimi të dielën ndodhi pranë hyrjes së xhamisë Eid Gah në Kabul, ku po mbahej një shërbim përkujtimor për nënën e zëdhënësit të talebanëve, Zabihullah Mujahid, transmeton Telegrafi.

Luftëtarët talebanë nuk pësuan lëndime në sulm, tha zëdhënësi i talebanëve Bilal Karimi për Associated Press.

Ata që u vranë në sulm ishin civilë jashtë portës së xhamisë. Ai nuk dha një shifër për numrin e të vrarëve dhe tha se një hetim ishte duke vazhduar.

Related posts

Inteligjenca amerikane publikon raportin e shumëpritur rreth UFO-ve

Redaksia

Në epiqendër të kataklizmës, kështu ka shkatërruar gjithçka para vetes tornado në Çeki

Redaksia

Kancelarja Merkel, mbrojtja e klimës dhe katastrofat

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More