Të paktën katër ndërtesa në La Palma u shkatërruan nga vullkani

Ndërtesat pranë vullkanit në ishullin spanjoll La Palma u përfshinë nga lumenjtë e lavës herët të shtunën.

Sipas The Guardian, përcjell Telegrafi, magma shkatërroi të paktën katër ndërtesa në fshatin Callejon de la Gata, thanë dëshmitarët.

Kishte një seri prej 37 lëvizjesh sizmike të shtunën, me masën më të madhe prej 4.1, tha instituti kombëtar gjeologjik spanjoll.

Vullkani Cumbre Vieja filloi të shpërthejë më 19 shtator dhe ka shkatërruar më shumë se 800 ndërtesa dhe ka detyruar evakuimin e rreth 6,000 njerëzve nga shtëpitë e tyre në ishull.

La Palma, me një popullsi prej 83 mijë banorë, është një nga Ishujit Kanarie në Atlantik.

Related posts

Polonia dhe Letonia përballen me fluks migrantësh nga Bjellorusia

Redaksia

Disa të plagosur nga një sulm në Kabul

Redaksia

Nuk mund ta ndalojë lemzën, presidenti brazilian përfundon në spital

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More