Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

“Të pezullohet gjyqtarja”/ Kërkesa e Inspektoriatit të Lartë të Drejtësisë për KLGJ

Këshilli i lartë i gjyqësorit ka shqyrtuar menjëherë kërkesën e inspektoratit të lartë të drejtësisë për ta pezulluar nga detyra menjëherë magjistraten Enkelejda Kapedani, gjyqtare në gjykatën e Elbasanit.

Kërkesa e inspektoratit u bë se pas verifikimeve ka dyshime se me veprimet e saj ajo ka cënuar figurën e magjistratit me videot e hedhura në tik tok.

Mesditën e sotme KLGJ futi në rend dite dhe caktoi relatorin e kësaj çështje dhe vendimi për pranimin ose refuzimin e kërkesës për pezullim do e japë jo më vonë se data 7 qershor.

Gjykatësja Enkelejda Kapedani, kishte realizuar disa video aspak etike për detyren e saj edhe në ambjentet e zyrës në gjykatën e Elbasanit.
Gjykatësja ndërkohë është në një tjetër hetim që ka të bëjë me lirimin nga burgu të Viktor Ymerit dënuar me burgim të përjetshëm për dy vrasje.

Ymeri ndërkohë është sërish i arrestuar si i dyshuar për një tjetër ngjarje kriminale. Kërkesa për hetimin e këtij rasti është bërë nga ministrja e drejtësisë Etilda Gjonaj, e cila pas publikimit të videove në tik tok kërkoi edhe verifikim të pasurisë së gjyqtares Enkelejda Kapedani të cilës ende nuk i ka ardhur radha për të kaluar në procesin e vettingut.

Postime të ngjashme

Rama në France 24: Presim dritën jeshile për negociatat

Lea Muslija

Rama zgjohet mes alpeve shqiptare: Mirmëngjes! (VIDEO)

Lea Muslija

Sot hapen kufijtë Shqipëri-Greqi

Lea Muslija

“Asnjë rast me COVID në Tiranë”, Manasterliu publikon shifrat: Ja sa vaksinime janë kryer deri më tani në vend

Dafina Vidishiqi

Vetëm tri raste të reja me COVID-19 në Shqipëri

Dafina Vidishiqi

Ndihmës Sekretari i Shtetit Reeker do të vizitojë Italinë, Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...