Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Të rinjtë që zgjedhin Kosovën, ndryshe nga bashkëmoshatarët që duan të ikin, dy 18 vjeçarët do hapin biznesin e tyre

Zhurnal Ads

Ndryshe nga pjesa dërrmuese e të rinjve që zgjedhin drejtimet akademike për studime dhe që mbesin pa punë si pasojë e kërkesës së ulët të tregut, Qëndrimi dhe Fetahu kanë vendosur ta bëjnë të kundërtën duke përfunduar shkollën profesionale në drejtimin “Llamarinë dhe metal punues”.

Kjo u mundësoi atyre që me të përfunduar shkollimin, si 18 vjeçar të hapin biznesin e tyre për punimin e metalit, që sot i mbush plotë 3 vjet.

Ata tregojnë se si në fillim klientët hezitonin të bënin porosi duke i paragjykuar nga mosha, por kjo ndërroi me kohë.

Si shumë të rinj edhe ata e kishin paragjykuar tregun, duke qenë në dilemë nëse duhet punuar në Kosovë apo kërkuar një vizë pune në vendet e BE-së, por sot janë të bindur se qëndrimi në vend ia ka vlejtur.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Gucati nesër do ta ketë paraqitjen e parë para Dhomave të Specializuara

admin

Haradinaj reagon rreth bastisjes së EULEX në zyrat e OVL-UÇK-së dhe arrestimit të Gucatit

admin

Reshjet e borës, nga komuna e Prishtinës thonë se të gjitha rrugët janë të pastruara

S.B.

Rrahje në Prizren, përfshihen shtatë persona

admin

Shkon në 14 numri i familjeve që janë evakuuar pas vërshimeve në Drenas

S.B.

Gashi: Jemi takuar me LDK-në për Pakon e Rimëkëmbjes por nuk kemi biseduar për përfshirjen në qeveri

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...