Agjencia Zhurnal.mk
Opinion

Të veçantat në diplomacinë dhe lidershipin gjerman

Shkruan, Halim Hyda

Armin Laschet i lindur me 18.02.1961 në Aachen
Karierën politike e fillon si asamblist në Aachen, deputet në Bundestag (parlamentin gjerman), deputet në parlamentin Europian.

Ministër në Landin e Nordhein Westfalen.
Kryetar i CDU-së për Nordhein Westfalen.
Kryeminister për Nordhein Westfalen

Armin Laschet sapo është zgjedhur kryetar i Partise Kristiandemokratike ( CDU) TE Gjermanisë, parti që është udhëhequr katër mandate nga Angela Merkel. Ai garonte përballë dy kanditatëve të tjerë per postin e krytarit te CDU-se- Norbert Rotgen dhe Friedrich Merz.

Laschet mundet te jetë kandidat potencial për kancelar të Gjermanisë, pasi që Merkel nuk ka shprehur interes që të rikandidohet në këtë post, ndërkohë që ajo me heret ishte tërhequr edhe nga pozita e kryetares se partisë (CDU).

Historia e koalicioneve dhe bashkëpunimeve politike për të qeverisur Gjermaninë, ka prodhuar një lidership të pjekur dhe mjaft të përgjegjshëm në parametrat e udhëheqjes së shtetit.

Helmut Josef Michael Kohl i lindur më 03.04.1930 në Ludwigshafen am Rhein

Qysh si nxënës i shkollës mesme 1946 ai antarsohet në CDU, dhe është bashkthemelues i Unionit të rinjeve të CDU-se per Ludvigshafen.

Në fillim ishte antar në asamblen Ludwigsafen, kryeministër në Landin Rheinland Pfalz.
Udhëheqës i opozitës në Bundestagun gjerman

Hemut Kohl, cili fillimisht ishte kryeministër i Landit Rheinland-Pfalz prej vitit 1969-1976, pastaj nga viti 1982-1998 ishte Kancelar i gjashtë i Republikës Federale Gjermane, në koalicion me CDU/CSU/FDP.

Pas një disfate dy herë te CDU-se nga SPD radhazi në zgjedhjet parlamentare në Republikën Federale Gjermane ne vitin 1969 dhe ne vitin 1972, Helmut Kohl zgjiedhet kryetar i CDU deri me 1998.

Si Kancelar Gjermanisë Federale dhe si kryetar i CDU, Helmut Kohl gjatë karrierës politike ishte shumë i interesuar dhe angazhuar qe në radhët e CDU të përgatis kuadër të ri ne parti CDU dhe në politikbërjen gjermane.

Në mesin e shumë te rinjve dhe te rejave, me e dalluar ishte Angela Merkel, të cilën një kohë e thërrisnin “vajza e Kohlit”.

Pra Kohl deri atëherë ishte Kancelari i parë që udhëhiqte me Qeverinë gjermane katër mandate, nga katër vite te plota.

Wolfgang Schäuble i lindur 18.09.1942 në Freiburg im Breisgau
Prej 19 nëntor 1972 deputet ne Bundestag deputeti me më shum mandate ne Bundestagun gjerman

1975-1984 në asamblen parlamentare të Keshillit të Europës,
1981-1984 udheheqes i grupit parlamentar per CDU –CSU.
1984-1989 minister per çështje dhe detyra të veçanta ne qeverin federale te Kancelait Helmut Kohl dhe shef ne kabinetin e Kancelit Helmut Kohl II dhe Kohl III.
1989-1991 minister i puneve te brendshme ne qeverin gjermane Kohl III.
1989 kryetar i keshillit federal gjerman.
1991-2000 kryetar i frakcionit te CDU CSU ne Bundestag.
1998-2000 kryetar i CDU-se.
2002-2005 perfaqsues i CDU SCU frakcionit ne Bundestag.
2005-2009 minister i puneve te brendshme ne kabinetin e Angela Merkelit.
2009-2017 minister i financave ne kabinetin e Angela Merkelit. II Merkel III.
Nga viti 2017 eshte kryetar i parlamentit – Bundestagut gjerman, ku edhe aktualisht udheheq me Bundestagun gjerman.

Pse e bejme pershkrimin e Wolfgang Schaublesi ekspert dhe si politikan ka sherbyer ne dy qeveri te udhehqura nga Helmut Kohl, ne dy qeveri te udhhequra me Angele Merkel, ka qen kryetar CDU i kan bere atentat per politikberjen edhe qasjen e drejt ndaj vendit ndaj te tjereve dhe ndaj BE, si invalid gjate kohe ne qeveri dhe ne Bundestag kurr nuk u dorzua, tere jeten ne politiken gjermane pa asnje afere te çfardo lloj natyre dhe me besniku ndaj partis dhe shtetit gjerman.

Gerhard Fritz Kurt Schroder
I lindur me 07.04.1944 ne Mossenberg Wöhren
Ne fillim ishte antar i asamblese parlamentare Niedersachen.
1980-1986 depuet ne Bundestagun gjerman.
1986-1998 minister ne qeverin e Niedersachen-it.
1990-1998 kryeminister ne qeverin e Niedersachenit-it.

Më 27 tetor 1998 ne krye te Gjermanisë vije Kancelari Gerhard Fritz Kurt Schroder. Ai do te udhëheq me Gjermanin deri më 22 nëntor 2005.

Pas shkuarjes se G.Sch. dhe largimit te tij nga politika dhe partia SPD, Socialdemokratët shumë kohë do të humbin në zgjedhjen e një lideri stabil i cili do ta udhëheq partinë për një kohë më të gjatë.
Për sa kohë do të udhëheq zonja Merkel me Gjermaninë, SPD do të jetë në kërkim të liderit konsekuent dhe me autoritet që të mundte t‘i qëndrojë përballë ne zgjedhje zonjës së hekurt. Pra pas z. Gerhard Schroder i cili ishte i pazëvendësueshëm ne radhët e SPD.
Edhe pse ne zgjedhjet e fundit parlamentare te 2005 në mes të CDU / CSU dhe SPD, dallimi ishte vetëm dy deputetë, CDU / CSU ishte në epërsi ndaj SPD të udhëhequr nga Gerhard Schroder.

Angela Dorothea Kasner Merkel

Lindi ne 17.07.1954 ne Hamburg e rritur ne Republiken Federale gjermane dhe ka punuar ne instutin per kimi fizikale.Shkollimi dhe studimet 1961-1978, ka punuar ne Akademin e shkencave ne Berlinin Lindor 1978-1989, i ka pri levizjeve demokratike ne Berlini Lindor ne vitet 1989-1990, i ka pri Aleances per bashkimin e gjermanis nga ana e lindjes, ne vitin 1990 antarsohet ne CDU.
1991 – 1994 ministre ne qeverin federale per te rinte dhe gjini femerore,
1994-1998 ministre per mjedisin shoqeror ne qeverin federale,
1998-2000 sekretare gjenerale e CDU-se,
2002-2005 udheheqese e opozites gjermane,
2000-2018 kryetare e CDU-se

Pra në vitin 2005 zgjidhet Kancelare e Republikes Federale gjermane perhere te pare nje grua nga shkenca kalon ne skenën politike gjermane zonja Merkel, e ashtuquajtur me vonë si zonja e hekurt ne politikbërjen gjermane. E dyta në historinë e pasluftës qe do të udhëheqë katër mandate nga 4 vite te plota. Dy mandate do te udheheqe e vetem me perjashtim te ndonje partie minore ne Bundestagun gjerman dhe me pas ne mandatin e tret dhe te katert do te udheheq me rivalin e saj SPD – ne e cila me pare udheheqej nga Gerhard Schoder si Kancelar dhe si kryetar i SPD-se.Ajo me shumë sukses e udhëhoqi shtetin gjerman dhe partin CDU pa asnjë aferë dhe skandal me te vogël financiare si Kancelare, por edhe nga radhët e ministrave të vet qe i kishte për 16 vite radhazi.

Tani shtrohet pyetja a do te përballet edhe CDU si dikur dhe për një kohe te gjate SPD në zgjedhjen e liderit te vërtetë që do t‘i fitoj zgjedhjet dhe do ta shpie Gjermaninë përpara apo do të humbin kohë duke kërkuar liderin e ri të CDU, kjo mbetet të shihet se sa do të ketë përkrahje lideri i sapo zgjedhur z. Armin Laschet, i cili është mjaft ambicioz dhe ka një përvojë solide në politikbërjen gjermane.
Anketat dhe pohimet e para flasin krejt dicka tjeter, pasi edhe me tutje kryeson zonja Merkel dhe te tjeret qe radhiten pas saj, fillimi nuk jep shpres se do te vazhdojne punet ashtu si mendon CDU.
Ne vazhdim do te shohim disponimin aktual ndaj partive politike.
Dhe me pas disponimin aktual te 10 personalitetev politike.
Kancelarja dhe zonja e hekurt Angela Merkel e pa thyeshme edhe kur nuk ka shpeh deshire per ta vazhduar karieren politike.

Parashikimi i zgjedhjeve federale

Nëse do të kishte vërtet zgjedhje të përgjithshme të Dielën e ardhshme, do të kishte ndryshime të lehta krahasuar me Dhjetorin: Unioni do të vinte në 37 përqind (i pandryshuar), SPD në 15 përqind (i pandryshuar), AfD në nëntë përqind (minus një), FDP në gjashtë përqind (plus një), e majta në shtatë përqind (minus një) dhe të Gjelberit në 20 përqind (e pandryshuar). Partitë e tjera së bashku do të ishin gjashtë përqind (plus një). Një koalicion i CDU / CSU dhe të Gjelbërve do të kishte shumicën, si dhe një koalicion të CDU / CSU dhe SPD. Nuk do të ishte i pranuar nga të gjelbertit-kuqe-kuqe..

Bazuar në profilin profesional,politik dhe njerëzor të liderëve politikë gjermanë,fare lehtë mund të vijmë deri te karakteristikat apo pikat e forta që e karakterizojnë lidershipin e Gjermanisë.Të gjithë këto lider politik të cekur më lartë kanë kaluar në shumë filtra respektivisht në shumë detyra në shërbim të shtetit dhe shoqërisë,ku në secilën nga përgjegjësitë e marra kanë ngadhënjyer me rezultate nga më të mirat ne nivel shtetëror dhe europian në përgjegjësi.Me rëndësi të veçantë është fakti që asnjëri nga lidershipi gjermanë gjatë karrierës së tyre nuk janë përfshirë në asnjë afer qoftë korruptive, profesionale apo edhe morale.Kjo është e veçanta e zhvillimit shtetëror gjermanë.Është koha e fundit që edhe lidershipi në vendin tonë të ndjek modelin gjermanë me qëllim që vendi të jetë vend i preferuar për të jetuar nga pjesa më vitale e shoqërisë,Rinia.

Postime të ngjashme

Zaevi eshte treguar “vizionar” i nenshtrimit

D V

Opinion / Etiketat e turpit

R Zh

Besnikëri tribale ndaj një bajraktari: Kërkesa e SHBA që Sali Berisha të mos jetë më në Parlament dhe një varg pyetjesh për PD që kërkojnë sot përgjigje

D V

Demokratët duhet të rivotojnë nëse janë me Berishën apo SHBA

D V

Pse me ‘Top’ mbi Minishengenin Ballkanik?!

D V

“Mini-shengeni” i Vuçiqit dhe “ Maxi- marrëzia” e Ramës!

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...