Agjencia Zhurnal.mk
Shëndetësi

Të verdhët apo të bardhët e vezëve – cilat janë më të shëndetshme, apo cilat shkaktojnë probleme?

Zhurnal Ads

Zgjidheni këtë dilemë një herë e përgjithmonë!

Nga të dy pjesët e vezës ka përfitime specifike, por nga ana ushqyese, njëra është më e pasur!

Shumica e doktorëve dhe nutricionistëve rekomandojnë vezë për kafjall për shkak të përmbajtjes së lartë të yndyrave të shëndetshme, vitamina dhe proteina, transmeton Telegrafi.

Lehtë përgatiten, ndërsa me mundësi të llojllojshme më shpesh edhe i konsumojmë, të vetëdijshëm për efektet e tyre shëndetësore në organizmin tonë.

Mirëpo një pyetje vazhdimisht imponohet – cila është më e shëndetshme, dhe a duhet të verdhët e vezës të hidhen poshtë apo t’i hamë ndaras nga të bardhët e vezës.

Të verdhët përmbajnë më shumë yndyra, kalori dhe kolesterinë sesa që kanë të bardhët e vezës.

Në një vezë të madhe ka rreth katër gramë proteina. Më shumë se gjysma e përmbajtjes së proteinave gjendet në të bardhët e vezës – ato janë proteina të plota, sepse përmbajnë nëntë aminoacide.

Midis së bardhës së vezës dhe së verdhës së vezës ekziston dallim i madh në vlera kalorike. Pra, të bardhët e vezës kanë vetëm 17 kalori, ndërsa të verdhët 55 sosh, shkruan Healthline.

Gjithashtu, të bardhët pothuajse nuk kanë yndyra, ndërsa te njerëzit të cilët hanë ushqimin e pasur me proteina me zvogëlim të pjesëmarrjes së kalorive, të bardhët e vezës janë shpesh në meny.

Të verdhët e vezëve përmbajnë lëndë ushqyese thelbësore dhe vitamina, si dhe karotenoide të tretshme në yndyra që mbrojnë shikimin dhe sytë nga katarakti dhe sëmundjet e tjera.

Dhe, në fund, shohim që të dy pjesët e vezës kanë përfitime specifike, mirëpo shikuar nga ana ushqyese, të verdhët janë më të pasura se të bardhët e vezës.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Varianti i ri i coronavirusit: Cilat janë simptomat?

S.B.

Kjo analizë ju tregon më herët për kancerin

T E

Maska për fytyrë mund të ndikojë në shëndetin e gojës – ja se çfarë ndihmon

S.B.

Një mollë në ditë është e shëndetshme – po nëse i hani tri sosh?

S.B.

Në dimër duhet të pini çdo ditë ujë të nxehtë me limon

S.B.

Tri kura të sigurta dhe natyrore për kurimin e urthit

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...