Agjencia Zhurnal.mk
Kulturë

Teatri i Vushtrrisë do ta mbajë emrin e Adem Mikullovcit

Zhurnal Ads

Me shuarjen nga jeta të ikonës së aktrimit, Adem Mikullovci, pak muaj më parë, qyteti i tij i lindjes ka marrë një vendim.

Kuvendi Komunal në Vushtri ka votuar pro që teatri i këtij qytetit të emërohet me emrin e të ndjerit Adem Mikullovci.

Kjo është bërë e ditur nga Drejtori i Shëndetësisë në Komunën e Vushtrisë, përmes një statusi në rrjetin social Facebook.

“Një gjë e vogël për një artist të madh!
Kuvendi Komunal i Vushtrrisë sapo miratoj propozimin për emertimin e Teatrit të Qytetit “Adem Mikullovci”!
Nder për jetë e mote veprës e kontributit të artistit të popullit!
Urime”, ka shkruar Meholli në Facebook.

Kujtojmë që Mikullovci është vetëm një nga të paktët emra të shquar të artit shqiptar që na la këtë vit.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Shkrirja e akullnajave nxjerr thesaret e së shkuarës, zbulohen artefakte nga 9,500 vite më parë

admin

Shkarkimi/ Kiço Londo dorëzon detyrën: Ndjej se po më largojnë nga shtëpia ime…

S.B.

Fillimi i shekullit XX, në sytë e Jack Londonit: Shkrimtari i famshëm dhe fotografi i panjohur

S.B.

Nga mbërritja e Enverit me tren te nënshkrimi i deklaratës së bashkëpunimit/ Publikohen për herë të para fotot e rralla të “Mbledhjes së 81 partive” në Moskë në 1960

S.B.

Muzeu kujton 112 vjetorin e “Ditës se Alfabetit”, Koçi: Duhet koordinim më i mirë

S.B.

Brenda magjisë së poezisë së Xhevdet Bajrajt

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...