Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Teknika 2500-vjeçare për të bërë akull në shkretëtirë

Yakhchāl ishte një ‘frigorifer’ antik persian që bënte akull shumë para se të shpikohej frigoriferi.

Mendoj se të gjithë pajtoheni se jetesa do të na vështirësohej po mos të kishim frigorifer. Epo kush e shpiku këtë pajisje të mrekullueshme? Emri është Carl von Linde i lindur në vitin 1842 dhe vdiç në vitin 1934. Ai shpiku frigoriferin e parë në vitin 1876, gjatë Revolucionit të Dytë Industrial të SHBA-së.

Në lashtësi shumica e njerëzve të zakonshëm e ruajtën ushqimin duke përdorur metoda të tilla si turshi, konservim, kripje, tharje, ose ruajtjen e frutave duke bërë pelte dhe reçel.

Por do marrim shembull persët se si e zgjedhen këtë. Rreth 2500 vjet më parë, Persia ishte e rrethuar nga shkretëtira të nxehta dhe të thata dhe ishte e qartë se njerëzit dëshironin pije të ftohta dhe sende të ftohta.

Dhe inxhinierët e lashtë persian krijuan një teknologji inovative të ruajtjes së ftohjës që u mundësoi njerëzve të ruajnë akullin në mes të shkretëtirës që të digjte. Teknika ishte aq me kosto të ulët dhe e thjeshtë për t’u bërë, saqë edhe njerëzit e varfër mund ta përballonin atë. Ata e quajtën këtë mrekulli ftohjeje, Yakhchal, sistemi i parë frigoriferik në botë.

Postime të ngjashme

Kush e parandalon diabetin?

T E

Të folurit në takime

T E

Teksas, mbushen rrugët me lakuriqë nate të ngrirë

S.B.

Në çfarë formati duhet ta dërgoni një CV kur aplikoni për punë

T E

8 shenja që tregojnë se jeni të lodhur nga puna

T E

Kujdes me gjumin është një faktor i madh tek stresi gjatë ditës

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...