Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Teknologjia e re e Hondas shkatërron coronavirusin

Honda ka zhvilluar një filtër të ri kabine për makinat.

Sipas Honda, kjo pajisje mund të filtrojë 99.8 për qind të të gjitha viruseve nga ajri në vetëm pesëmbëdhjetë minuta.

Duhet të jetë realiste të thuhet se nuk ka ndonjë metodë standarde për përcaktimin e efektivitetit (në cilën përqindje) të filtrave të tillë, si dhe për larjen e duarve ose mbajtjen e maskës, sigurisht që nuk është ide e keqe dhe ndihmon shumë.

Honda tani ka zhvilluar të ashtuquajturin filtër Kurumask.

Ai nuk mbron pasagjerët nga viruset nga jashtë, por pastron viruset e mundshëm nga brenda, dhe hulumtimi i përmendur ka treguar se viruset zhduken brenda pesëmbëdhjetë minutash.

Brenda 24 orëve 99.9 për qind e virusit hiqet nga kabina. Sipas informacionit të Honda, filtri ka funksionuar për rreth një vit dhe çmimi i tij është rreth 50 euro.

Rekomandohet të zëvendësohet çdo 15,000 kilometra.

Postime të ngjashme

Land Rover V8 Defender, nga vera në shitje për 100 mijë dollarë

S.B.

Koncepti i Lamborghini Matadaor Hypercar, elemente nga e kaluara dhe e tashmja

S.B.

Një veturë elektrike që kushton 4500 dollarë

S.B.

Volkswageni shënon 45-vjetorin e Golf GTI me një version special

S.B.

Jaguar Land Rover do të zvogëlojë kapacitetin prodhues me 25% për pesë vjet

S.B.

Huawei ka në plan të prodhojë vetura elektrike dhe e para mund të mbërrijë këtë vit

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...