Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Telefon i vogël, dështim i madh: Apple pezullon prodhimin e njërit prej modeleve të iPhone 12?

Apple prezantoi iPhone 12 Mini vitin e kaluar, duke shpresuar të tërheqë përdoruesit që pëlqejnë telefonat me ekrane të vegjël. Sidoqoftë, prodhimi i këtij modeli mund të ndalet për shkak të shitjeve të dobëta.

William Young, një analist në JP Morgan, kohët e fundit tha se Apple mund të zvogëlojë prodhimin e iPhone 12 Mini në tremujorin e parë të vitit 2021, dhe në tremujorin e dytë është e mundur që ajo të ndalojë prodhimin plotësisht, raporton portalin Next Web.

Nga ana tjetër, Yang beson se prodhimi i modeleve iPhone 12 Pro dhe iPhone 12 Pro Max do të rritet në gjysmën e parë të këtij viti.

Në raportin e ndërmarrjes analitike CIRP për periudhën tetor-nëntor 2020, iPhone 12 Mini përbënte vetëm 6% të shitjeve totale që Apple bëri. Sidoqoftë, kjo nuk është aq e rëndësishme, sepse ajo u bë e disponueshme për shitje vetëm në nëntor.

Apple tashmë ka një telefon “të vogël”, pra një version kompakt, në formën e modelit iPhone SE. Edhe nëse shohim katër modele iPhone 13 këtë vit, versioni “Mini” ndoshta do të pushojë për të paktën disa vjet.

Postime të ngjashme

NASA zgjedh SpaceX për mision në Evropë

D V

Revolucion në video-lojën Football Manager

D V

Trend i çuditshëm në Kinë dhe Japoni: Maska që mbrojnë lëkurën e fytyrës dhe kokës nga dielli

D V

Kamera nën ekran e Galaxy Z Fold 3 mund të zhgënjejë

D V

iPhone 13 mund të mbështesë teknologjinë e modernizuar të karikimit

D V

Google po bën një ndryshim të rëndësishëm në rezultatet e kërkimit

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...