Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Telefonat Xiaomi me kamera të padukshme po vijnë në vitin 2021

Xiaomi tregon në një video se si do të duken selfiet me teknologjinë e re të kamerave.

Pa një vrimë dhe pa elementë tërheqës: Xiaomi ka gjetur teknologjinë e saj që një kamerë nën ekran të tregtohet dhe kështu siguron një ekran të vazhdueshëm të telefonit inteligjent.

Kompania ka publikuar një video që shpjegon përfitimet e teknologjisë së re të kamerave, transmeton Telegrafi.

Gjenerata e 3-të e kamerave

Dihej tashmë që prodhuesi po punonte në një teknologji të tillë. Imazhet e para nga telefonat inteligjentë me kamera të padukshme u shfaqën në dhjetor të vitit 2019. Në atë kohë, megjithatë, Xiaomi thoshte se teknologjia nuk ishte akoma e përshtatshme.

Gjenerata e tretë e kamerës tani do të përdoret nën ekran në vitin 2021.

Sidoqoftë, drita e mjaftueshme duhet të kalojë përmes kësaj pjese të ekranit në kamera, pasi hapësirat midis pikselave janë zgjeruar. Për më tepër, softveri i kamerës është përmirësuar në mënyrë që të mos ketë dallim midis fotove dhe selfies “normale”.

Ende nuk dihet se cili telefon inteligjent do të pajiset me teknologjinë e re. Por mendohet se vetëm telefonat me çmime më të larta do ta kenë këtë teknologji.

Postime të ngjashme

Pas Facebook, alarm për Linkedin – 500 milionë profile dalin në shitje në “Dark web”

S.B.

SHBA-ja sanksionon prodhuesit kinezë të kompjuterëve

S.B.

Mineralet nga fundi i oqeanit mund të përdoren për prodhimin e baterive të veturave elektrike

S.B.

Facebook dhe Instagram bien përsëri për shumë përdorues

S.B.

Prezantohen 6 telefona inteligjentë të rinj nga Nokia

S.B.

Një gjykatë në Moskë gjobit TikTok-un për “thirrje për protestë”

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...