Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Telefoni celular me dy ekrane: Microsoft sjell Surface Duo në Evropë

Telefoni celular ekzotik, i cili supozohet të konkurrojë me celularët e palosshëm, së shpejti do të ofrohet gjithashtu në disa vende evropiane.

Ndërsa prodhuesit e telefonave inteligjentë si Samsung, Motorola ose Huawei mbështeten në ekranet e palosshme, Microsoft ndërmori një qasje tjetër me Surface Duo. Pajisja e palosshme ka 2 ekrane të ndara që janë të lidhura me njëra-tjetrën. Telefoni celular u ngacmua për herë të parë në vjeshtë të vitit 2019 dhe është në shitje në SHBA që nga shtatori i vitit 2020. Tani po vjen edhe në Evropë.

Siç njoftoi Microsoft të enjten, Surface Duo do të shitet në disa vende evropiane nga 18 shkurti, duke përfshirë Britaninë e Madhe, Francën dhe Gjermaninë.

Telefoni inteligjent ekzotik është i disponueshëm në dy versione: me 128 GB hapësirë ​​ruajtëse për 1,549 euro dhe me 256 GB hapësirë ​​ruajtëse për 1,649 euro, transmeton Telegrafi.

Të dy ekranet AMOLED kanë secila një diagonale prej 5.6 inç me një rezolucion prej 1350 x 1800 pikselë. Kur hapet, ajo ka një diagonale totale prej 8.1 inç. Brenda, përdoret modeli i lartë 2019 i Qualcomm Snapdragon 855. Kujtesa kryesore është 6 GB.

Kamera kryesore është gjithashtu kamera selfie dhe ka një rezolucion maksimal prej 11 megapikselë. Një sensor i gjurmëve të gishtave për vërtetim biometrik është i vendosur në buzë të ekranit.

Bateria ka një kapacitet prej 3577mAh. Telefoni celular peshon 250 gram dhe, sipas Microsoft, është më pak se 1 centimetër i trashë kur paloset. Telefoni celular nuk është i aftë për 5G, SIM i dyfishtë është i mundur vetëm në kombinim me eSIM.

Telefoni vjen me Android 10, azhurnimi i Android 11 është planifikuar gjerësisht për verën. Aplikacionet mund të shtrihen në të dy ekranet ose të shfaqen vetëm në një ekran secili. Disa aplikacione janë gjithashtu të përshtatura posaçërisht për përdorim në 2 ekrane.

Tani është e diskutueshme nëse Surface Duo do të vazhdojë të jetë një shitës më i mirë. Qysh nga mesi i vitit 2020, u kritikua që Snapdragon 855 nuk është më i azhurnuar.

Në Evropë, shumë ka të ngjarë të mos ketë sukses në shitje si pasojë e çmimit.

Ky është më i shtrenjtë në krahasim me telefonat celularë të palosshëm: Samsung Galaxy Z Fold 2 i krahasueshëm më i afërt me një ekran të palosshëm, çip të ri dhe bateri më të madhe dhe është në dispozicion nga disa shitës me pak më pak se 1,400 euro.

Postime të ngjashme

Së shpejti në treg Samsung Galaxy i ri – bëhet fjalë për AO3

D V

Xiaomi me version të ri të telefonit 9C Redmi, nga 32 dhe 64 GB sa i kishte më parë – tani do të jetë i disponueshëm me 128

D V

Nëse jeni në këtë grup, Google ka një porosi – ose telefoni juaj do të jetë i padobishëm

D V

Arrin një videolojë e re – personazhi kryesor është një mace e braktisur

D V

Kindles më të vjetër mund të humbasin lidhjen me internet

D V

Moduli i shkencës ruse destabilizoi Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...