Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Telefoni juaj mund të tregojë nëse jeni i dehur duke analizuar ecjen tuaj

Telefonat së shpejti mund të jenë në gjendje të tregojnë nëse dikush është i dehur bazuar në mënyrën se si po ecin, edhe nëse përdoruesi i telefonit nuk është i vetëdijshëm për faktin.

Brian Suffoletto në Universitetin Stanford në Kaliforni, dhe kolegët e tij në Universitetin e Pittsburgh në Pensilvani, donin të shihnin nëse mund të përfitonin nga telefonat inteligjentë për të zbuluar ndryshimet në modelet e ecjes që ndodhin kur njerëzit janë të dehur, shkruan Newscientist.com.

Suffoletto dhe ekipi i tij rekrutuan 22 vullnetarë dhe u dhanë për të konsumuar një pije të përzier me vodka të mjaftueshme për të prodhuar një përqendrim të alkoolit në frymë prej 0.2 për qind. Më pas ata morën një telefon të mençur dhe vullnetarëve ju kërkua të ecnin në një vijë të drejtë për 10 hapa, të ktheheshin, dhe pastaj të ecnin përsëri 10 hapa, transmeton Telegrafi.

Më shumë se 90 për qind të kohës, studiuesit mund të përdorin ndryshime në ecjen e një personi, të matur me përshpejtimin në telefonat inteligjentë, për të parashikuar me saktësi kur përqendrimi i alkoolit në frymë tejkalonte 0.08 për qind.

Suffoletto thotë se hapi tjetër do të jetë përcaktimi nëse është e mundur të arrini saktësi të ngjashme kur telefoni vendoset në pozicione të ndryshme, siç është kur ai mbahet në dorën e një personi ose është në xhep.

Postime të ngjashme

Facebook thotë se ka ndaluar një fushatë spiunimi të inteligjencës palestineze

S.B.

Apple së shpejti do të përditësojë softuerin – emoji të rinj dhe ndryshime të mëdha të privatësisë

S.B.

Apple bëri një gabim të madh me iMac e ri

S.B.

Pronari i Daily Mail padit Google mbi rezultatet e kërkimit

S.B.

Teknologjia 5G së shpejti në dispozicion për qytetarët e Maqedonisë

Z H

Apple prezantoi një iMac më të hollë me çip M1 dhe ngjyra të ndritshme

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...