Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Teleskopi hapësinor Hubble i NASA-s kap një pamje mahnitëse të valës së shpërthimit të supernovas

Teleskopi hapësinor Hubble i NASA / ESA kapi një imazh të mahnitshëm që tregon një pjesë të vogël të valës së shpërthimit të supernovës Cygnus, e vendosur afërsisht 2400 vjet dritë larg.

Kjo mbetje e supernovës e mori emrin nga pozicioni i saj në konstelacionin verior të Cygnus, transmeton Telegrafi.

Konstelacioni Cygnus përmban yllin Deneb, një nga yjet më të ndritshëm në qiellin e natës.

Shpërthimi origjinal i supernovës copëtoi një yll që po vdiste rreth 20 herë më masiv se Dielli ynë midis 10,000-20,000 vjet më parë.

Që nga ajo kohë, mbetja është zgjeruar 60 vjet dritë nga qendra e saj.

Postime të ngjashme

Një grup i mjekëve në Indi po i bëjnë njerëzit të qeshin me vallëzimin vetëdijesues

S.B.

Meksikani “paketon” të gjitha gjërat e shtëpisë, përfshirë kolltukët dhe dollapët mbi kamionçinë

S.B.

Një piton i madh u mbështoll nën një veturë në Australi, nevojitej një orë për ta larguar nga aty

S.B.

Vajza mori një test të ADN-së nga i dashuri i saj – të dy u shokuan nga ajo që zbuluan

S.B.

Kjo çantë në formë aeroplani e Louis Vuitton kushton ‘më shumë sesa disa aeroplanë të vërtetë’

S.B.

Një Tesla me shpejtësi rreth 160 km/orë godet disa makina të parkuara, pastaj përplaset në një shtëpi në Florida

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...