Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Teleskopi Hapësinor prej 10 miliardë dollarësh që do të na ndihmojë të zbulojmë “të fshehtat e universit”!

Teleskopi i ri i NASA-s ka një mision të konsiderueshëm në duart e tij: të shikojë më thellë në hapësirë dhe të udhëtojmë pas në kohë sesa çdo anije kozmike ka pasur më parë.

Sipas Euronews, përcjell Telegrafi, tridhjetë e një vjet pasi Teleskopi Hapësinor Hubble u dërgua në një orbitë të ulët, teleskopi hapësinor i ri James Webb po i nënshtrohet provave të fundit para nisjes së tij më 31 tetor.

James Webb Space Telescope (JWST) është krijuar për të hetuar “historinë e kozmosit tonë”. Ai do të hetojë se si u formuan galaktikat, vrimat e zeza dhe planetët, dhe nëse mund të ketë jetë atje në univers.

“Aftësia e Webb do të thotë se mund të shohë në re pluhuri që fshehin yjet dhe planetët duke formuar dhe të mësojë se si lindin ato yje”, shpjegon Eric Smith, një shkencëtar i programeve në projekt.

“Spektrografi inovativ Webb do të zgjedhë mijëra galaktika individuale nga shumë të tilla në historinë e universit për të parë se si ndryshojnë ato me kalimin e kohës”, shton ai.

Aftësia zbuluese e Webb është e kufizuar vetëm nga imagjinatat tona dhe shkencëtarët në të gjithë botën së shpejti do të përdorin këtë observator me qëllim të përgjithshëm për të na “dërguar” në vendet ku nuk kemi ëndërruar të shkonim më parë.

Por pavarësisht nga zgjuarsia teknologjike, zhvillimi i teleskopit nuk ka qenë pa problemet e tij.

Fillimisht i konceptuar në vitin 1996 me një datë nisjeje të planifikuar për 2007, teleskopi ka qenë i mbushur me vonesa dhe me kosto në mbi 10 miliardë dollarë (8.2 milion €) gjatë asaj kohe.

Postime të ngjashme

Ishte paguar 30 Bitcoin për një koncert në vitin 2018, tani Emrah po vjen me monedhën e vet

Dafina Vidishiqi

Taksi ajror i firmës gjermane synon të jetë operacional për Lojërat Olimpike të Parisit më 2024

Dafina Vidishiqi

Facebook prezanton aplikacionin për biseda të drejtpërdrejta audio

Dafina Vidishiqi

Instagram Reels do të shfaq reklama mes videove

Dafina Vidishiqi

Rregullatori gjerman nis hetimet kundër Apple

Dafina Vidishiqi

Instagram Reels do të shfaq reklama mes videove

Lea Muslija

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...