Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Televizioni australian sulmohet nga hakerët, për disa orë s’pati transmetim

Një sulm kibernetik ka dëmtuar transmetimet e drejtpërdrejta në rrjetin televiziv Australian Nine TV të Australisë.

Transmetuesi ka thënë se nuk ishte në gjendje të transmentonte disa programe gjatë së dielës ndërsa kanë nisur hetimet nëse sulmi kishte ardhur nga vendi apo jashtë tij, shkruan BBC.

Parlamenti i Australisë gjithashtu po hetonte një sulm të mundshëm në Canberra, derisa zyrtarë të Ministrisë së Mbrojtjes kanë thënë se qasja në postat elektronike është ndërprerë si masë sigurie.

“Qeveria veproi shpejt dhe ne kemi njerëzit më të mirë që punojnë për të siguruar qytetarët që Australia është vendi më i sigurt për të operuar në internet”, thuhet në reagim.

Postime të ngjashme

Brukseli hetim kundër Google për praktikat antikonkurrenciale në teknologjitë e publikimit të reklamave

Lea Muslija

TESLA KA SUPERKOMPJUTERIN E PESTË MË TË SHPEJTË NË BOTË

Lea Muslija

Ishte paguar 30 Bitcoin për një koncert në vitin 2018, tani Emrah po vjen me monedhën e vet

Dafina Vidishiqi

Taksi ajror i firmës gjermane synon të jetë operacional për Lojërat Olimpike të Parisit më 2024

Dafina Vidishiqi

Facebook prezanton aplikacionin për biseda të drejtpërdrejta audio

Dafina Vidishiqi

Instagram Reels do të shfaq reklama mes videove

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...