Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Temperatura të larta në Australi, për fundjavë pritet të arrijë deri në 50 gradë celsius

Zhurnal Ads

Temperaturat në Australi gjatë kësaj fundjave do të ngritën në afro 50 gradë celsius, kurse vala e të nxehtit do të godasë pjesën më të madhe të jugperëndimit dhe qytetet kryesore të vendit.

“Fokusi i valës së nxehtit do të jetë në pjesën jugore të Australisë, Victoria dhe New South Wales”, ka thënë Din Maramor, ish-meteorolog në zyrën australiane për meteorologji, transmeton Telegrafi.

Sipas këtij eksperti, të gjithë ata që nuk do të jeni afër ujit për ta ndjerë paksa freskinë, do ta kenë shumë të nxehtë.

Siç raporton The Guardian, vala e të nxehtit do të fillojë të formohet në shkretëtira, duke vazhduar për në lindje dhe veri. Deri të shtunën pjesën jugore të Australisë do të ketë temperaturat mbi 50 gradë celsius.

Në anën tjetër, policia u ka bërë thirrje qytetarëve që të respektojnë distancën fizike gjatë të nxehtit afrikan – në veçanti gjatë premtes kur edhe është “e premtja e zezë”.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Vullkani Etna ‘ndez’ Siçilinë, llavë dhe hi në qiell! Shikoni pamjet

S.B.

Opozita bjelloruse fiton Çmimin Sakharov

admin

Shtohen ankesat ndaj fushatës së vaksinimeve nëpër Europë

S.B.

Temperaturat në Siberi shkojnë -50 gradë por shumë larg temperaturave normale

T E

Gjermania shënon mbi 13.000 raste me Covid-19 për një ditë

S.B.

Pentagoni fillon tërheqjen e trupave nga Afganistani dhe Iraku

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...