Bota

Tensione në Nigeri, vdesin të paktën 69 persona

Presidenti i Nigerisë, Muhammadu Buhari, ka deklaruar se së paku 69 persona janë vrarë në përleshje me policinë. Protestat që po zhvillohen tash e disa ditë kanë tronditur vendin, ndërsa të vrarët thuhet se janë civilë dhe zyrtarë policorë.

Presidenti Buhari ka ftuar në takim urgjent ish-udhëheqësit e vendit për të gjetur mënyrën se si të ndalen protestat, derisa një grup që ka qenë udhëheqës i protestës, ka nxitur njerëzit të qëndrojnë në shtëpi. Rrugët e qytetit Lagos në Nigeri janë të qeta ndërsa BBC shkruan se ka mbetur një atmosferë tensioni. Protestat kishin filluar më shtatë tetor ku protestuestit kërkonin heqjen e një njësie famëkeqe policie.

Njësia është shpërbërë ndërsa protestat kanë vazhduar nën arsyetimin se në Lagos gjatë së martës, forcat e sigurisë kanë vrarë të paktën 12 njerëz. Ushtria e Nigerisë ka mohuar përfshirjen në këtë incident.

Presidenti i Nigerisë, Muhammadu Buhariu ka thënë se administrata e tij është e përkushtuar në përmbushjen e kërkesave të protestuesve, ndërsa ka bërë me dije se nuk do i lejojë kriminelët që kishin “rrëmbyer” protestat, të kryejnë veprime huligane.

Postime të ngjashme

Turqia reagon ndaj deklaratës në samitin Egjipt-Greqi-Qipro greke

admin

Hungaria dhe Polonia bllokojnë buxhetin e BE-së

T E

Izraeli dhe Bahreini do të nënshkruajnë marrëveshje për marrëdhëniet diplomatike

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...