Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Tensionet me SHBA e Tajvanin, Kina zgjeron flotën detare

Zhurnal Ads

Ky zhvillim në ushtrinë e Kinës vjen në një moment shtimi tensioni me Shtetet e Bashkuara të Amerikës, pasi Uashingtoni i shiti Tajvanit armatime të rënda, përfshirë edhe sistem të mbrojtjes raketore, me vlerë rreth 4.2 miliardë dollarë.

Pak ditë më parë, presidenti Xi Jinping u shpreh se Kina do paqen në botë, por do të luftojë kundër atyre që krijojnë probleme në dyert e saj.

“Të veprosh vetë dhe t’i shërbesh vetëm interesave të tua nuk do të funksionojë. Hegjemonia dhe ngacmimi i të tjerëve nuk do të funksionojnë dhe do ta çojnë botën në asgjë tjetër përveç një qorrsokaku”, tha Xi Jinping.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Erdoğan dhe Putin diskutuan rreth Malësisë së Karabakut

T E

Çeki -Gjendje e jashtëzakonshme nga korona dhe shenja të një ndryshimi politik

admin

Rriten shqetësimet për një marrëveshje investimesh BE-Kinë

T E

Ja si duket qyteti më i ftohtë në botë

T E

Stoltenberg e përshëndeti zgjedhjen e Bajdenit president i SHBA-së

T E

Kongresi mblidhet për konfirmimin e Bidenit, Trump “nuk dorëzohet”

T E
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...