Tensionimi i situatës në veri të Kosovës, reagon NATO

Pas tensionimit të situatës në veri të Kosovës, ku serbët lokal tash e pesë ditë resht po mbajnë të bllokuara rrugët që shpien te pikat kufitare me Serbinë dhe fluturimit të helikopterëve të ushtrisë serbe afër kufirit me Kosovën, ka reaguar NATO.

 

Zëdhënësja e Aleancës Veriatlantike, Oana Lungescu, përmes një postimi në Twitter, ka thënë se NATO u bënë thirrje  palëve që menjëherë t’i ulin tensionet dhe t’i kthehen dialogut.

“NATO bën thirrje për shtensionim të menjëhershëm në veri të Kosovës. U bëjmë thirrje Beogradit e Prishtinës të përmbahen, të shmangin veprimet e njëanshme e të kthehen në dialog. Mandati i KFOR-it mbetet për të garantuar mjedis të sigurt dhe liri të lëvizjes për të gjitha komunitetet”, ka thënë zëdhënësja e NATO-s, Oana Lungescu.

Ndryshe, tre helikopterë të ushtrisë serbe, janë shfaqur në orët e pasdites së sotme në territorin e Serbisë, afër pikave kufitare me Kosovën.

Të njëjtit kanë qenë në qiell për disa minuta dhe kanë monitoruar situatën në pikat kufitare në Bërnjak e Jarinë. 

Related posts

Haradinaj: Vendimi i GJND-së, ngjarje e rëndësishme në historinë e shtetformimit tonë

D V

Ngecjet në dialogun Kosovë-Serbi, profesori britanik fajëson Bashkimin Evropian

D V

Mushkolaj: Vizita e Merkel në Tiranë i dha goditjen e fundit idesë së “Ballkanit të Hapur”

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More