Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

Tensionohet situata në protestën e naftëtarëve para MIE-së

Është tensionuar protesta e naftëtarëve protestues para ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë në Tiranë.

Naftëtarët të mbështetur nga disa aktivistë të organizatave politike, kanë tentuar që të çajnë kordonin e policisë, duke shkaktuar dhe përplasje me forcat blu.

Pas tensionimit të situatës para MIE-s janë shoqëruan në polici disa nga të rinjtë e organizatave policie të pranishëm në protestën e naftëtarëve. Nga ana e protestuesve ka pasur vetëm shtyrje të cilët kërkojnë një takim me ministren Balluku.

Në fjalën e tyre naftëtarët deklarojnë se kanë 20 paga të pa marra dhe 11 muaj pa punë, ndërsa gjendja e tyre ekonomike është shumë e vështirë.  Sipas tyre protestat dhe manifestimet që ata kanë bërë më herët nuk janë marrë parasysh dhe situata tashmë është bërë e padurueshme.

“Kemi dy vite me vendim gjyqi dhe akoma nuk zbatohet asnjë vendim në lidhje me pagat e prapambetura. Kryeministri i ka pajisur naftëtarët ,me një dokument që është statusi i naftëtarëve, por një ligj i tillë duhet që të zbatohet dhe ne duhet të marrim pagat e prapambetura. Ministrja dhe qeveria shqiptare të shlyejnë pagat e naftëtarëve. Policia të na lejojë dhe të na hapet një derë që të marrim një përgjigje. Asnjë nuk ka ardhur dhe nuk kanë pranuar që të na takojnë. Minimumi është të pranojnë të takohen me përfaqësuesi tanë”, është shprehur një naftëtar.

Ndër të tjera naftëtarët kërkojnë që të paktën ministrja të zhvillojë një takim me përfaqësuesit e tyre.

“Më mirë të shkojmë në burg, se atje ka një supë për të ngrënë”, ka thënë një nga naftëtarët./abcnews.al

Postime të ngjashme

REL: Nga Kovaks për Maqedoninë e Veriut, BeH-në dhe Kosovën nga 100.620 doza të vaksinës Fajzer

R Zh

Shpërndahen vaksinat e reja/ Në disa qytete pati mungesa. Shkak bllokimi i Rinasit për 48 orë

S.B.

“Cënim skandaloz, krijon terren për …”, Presidenca letër SPAK: Të hetohet mbi keqpërdorimin e të dhënave personale dhe të bazës së të dhënave shtetërore nga PS

S.B.

Rama thirrje emigrantëve: Kush investon në agro-turizëm, i japim grant 5 mijë euro

S.B.

Rinis procesi i vaksinimit në Lezhë

S.B.

Nxjerrja e të dhënave të votuesve nga e-Albania, SPAK nis verifikimet

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...