Shqipëri

Tensionohet situata para rafinerisë së Ballshit

Zhurnal Ads

Naftëtarët e rafinerisë së Ballshit janë përplasur me policinë mesditën e kësaj të enjteje.

Ata janë mbledhur për të protestuar përpara uzinës pasi kërkojnë të nënshkruajnë kontratat e punës.

Pas disa përpjekjeve ata kanë tentuar të futen me forcë në ambientet e uzinës duke u përplasur me uniformat blu.

Ka qenë kreu i sindikatës Sokol Dautaj, i cili pas diskutimeve me përfaqësues të firmës ka qetësuar paksa situatën duke deklaruar se firmosja e kontratave kolektive sipas reparteve do të bëhet ditën e sotme.

“Me shkresat që bëmë parmbrëmë ju filloni si punëtor fillestar në rafineri. Po them një gjë dhe nuk shans që fjalën tuaj ta tjetërsojë askush. Zonja ofron një pagë që unë e dëgjoj.

Pagat dhe kontratat do të vazhdojnë efiçente në datën 7. Të gjthë punëtorët do hyjnë. Nuk ka shanse që një punëtor të mbetet jashtë“, tha përfaqësuesi i sindikatës./m.v. abcnews.al

Postime të ngjashme

Kodi zgjedhor, Rama: Meta ta kthejë sa më parë, do e votojmë fiks siç është

admin

Mesazhet e Metës: Ministria, jo propagandë me sigurinë e fëmijëve, shpopullimi, emergjencë kombëtare

admin

Raporti i Freedom House/ Meta:Vendi po rrëshqet drejt juntës

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...