Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Tërmet i ri, edhe më i fortë në Zelandën e Re, me magnitudë prej 7,4 ballë

Një tërmet i ri, edhe më i fortë, sot tronditi Zelandën e Re, këtë herë me magnitude prej 7,4 ballë sipas shkallës së Rihterit, ndërsa epiqendra ishte pak më në veri të oqeanit, pranë ishullit Kermadek.

Ky është tërmeti i dytë me magnitudë prej mbi shtatë ballë në vetëm disa orë.

Paraprakisht, më herët gjatë ditës tërmeti me magnitudë prej 7,3 ballë tronditi Zelandën e Re, kumtoi Qendra Sizmologjike amerikane dhe menjëherë pak më vonë u lëshua edhe paralajmërimi për cunami.

Valët e cunamit mund të formohen në 270 kilometra nga epiqendra e tërmetit, kumtoi Qendra e Paqësorit për Paralajmërime për Cunami.

En-Bi-Si Njuz njoftoi se epiqendra e tërmetit ishte në verilindje të Zelandës së Re (në lindje të Ouklend) ndërsa autoritetet e ishullit paralajmëruan banorët që jetojnë jashtë bregdetit sa më shpejt të jetë e mundur të ngjiten në kodrat afër.

Postime të ngjashme

Kina shpreh shqetësim serioz për shkarkimin e ujit radioaktiv nga Japonia

Z H

Qeveria japoneze: Uji i ndotur nga Fukushima do të hidhet në det

S.B.

Kryeministri malazez ndihet i mashtruar nga opozita: Nuk lejoj trillime e të pavërteta

S.B.

Porti Xinjiang sheh 1500 udhëtime me trena mallrash Kinë-Evropë këtë vit

Z H

Kina përpiqet të mbushë hendekun ‘tronditës’ të vaksinimit mes vendeve

Z H

Të gjithë mbi 50-vjeçarët në Britani morën një dozë të vaksinës

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...