Tërmet me magnitudë 5.1 ballë i shkallës Rihter godet Kroacinë

Një tërmet me madhësi prej 5.1 të shkallës Rihter ka ndodhur pranë qytetit Split në bregdetin dalmat të Kroacisë të mërkurën mbrëma, sipas Qendrës Sizmologjike Evropiane-Mesdhetare.

 

Sipas Qendrës Sizmologjike Evropiane-Mesdhetare, tërmeti ndodhi rreth orës 10:00 me epiqendër rreth 40 kilometra në verilindje të Splitit.

Thellësia e tërmetit ishte pesë metra.

Një lëkundje e fortë u ndje në zonën më të gjerë të Splitit me dëshmitarë që raportuan se tërmeti ishte i fortë dhe se dridhja zgjati për disa sekonda.

“Ne ishim shumë të frikësuar, u tronditëm sinqerisht, gjërat po binin nga raftet”, tha një qytetar.

Related posts

Presidenti afgan kishte ikur nga vendi me “xhepat bosh”

D V

Çfarë duhet të presim nga takimi Biden-Putin?

Redaksia

Mbrojtja e  biodiversitetit, përgjegjësi për qytetërimin njerëzor

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More