Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Tërmeti që “shkundi” Kroacinë, raportohen ndërtesa të dëmtuara

Disa ndërtesa raportohet se jane demtuar ne Kroaci si pasoje e termetit qe shkundi vendin mengjesin e sotem.

Lekundjet me magnitude 5.1 balle sipas shkalles richterf i ndjene me se shumti ne Kroacine qendrore dhe kryeqytetin Zagreb.

Qendra Sizmologjike Evropiane-Mesdhetare tha se epiqendra kishte qene pranë qytetit Sisak – rreth 50 kilometra në jug të Zagrebit.

Tërmeti u pasua nga një lekundje tjetër, me fuqi prej 4.9 shkallësh. Pavaresisht raportimeve te shumta per shtepi te cara e ndertesa te demtuara, fatmiresisht deri tani nuk ka raporte per persona te lenduar.

“Kemi tulla në rrugë dhe oxhakë të rënë”, tha Darinko Dumbovic, kryebashkikak i qytetit pranë, Petrinja.

Tërmeti shkaktoi panik edhe në Bosnje e Hercegovinë.

Në muajin mars, një tërmet prej 5.3 shkallësh të Richterit shkaktoi dëme të konsiderueshme në Zagreb. Një person vdiq dhe së paku 27 u plagosën./R.E.L

Postime të ngjashme

Qeni robot që do të ndihmojë policinë

T E

Izraeli ndihmon me vaksina anti-Covid shtetet që do të hapin ambasada në Jerusalem

T E

Gjermania dënoi spiunin sirian të Bashar al-Assad për krime kundër njerëzimit

T E

Administrata e Bajdenit do të shpërndajë 25 milionë maska

T E

BE e ndarë rreth certifikatës për vaksinim

T E

Vijon rritja e shifrave në Itali, autoritetet i thonë jo hapjes së aktiviteteve argëtuese

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...