Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Tërmeti shkatërron spitalin në Kroaci: Nënat me foshnjet në duar përfundojnë në rrugë

Ditën e sotme një tërmet i fuqishëm me magnitutë 6.4 goditi Kroacinë.

Mediat vendase bëjnë me dije se tërmeti ka shkaktuar dëme të mëdha edhe nëpër spitale, sidomos në atë të Zagrebit, ku pacientët dhe mjekët dolën të gjithë në rrugë.

Pas tërmetit disa prej tyre u mblodhën përpara Spitalit Holy Spirit, ku shihen të qëndrojnë në barrela, ndërsa ka edhe nëna me fëmijë të vegjët që qëndrojnë të mbuluar me batanie jashtë spitalit nën teperaturat e ftohta të dimërit.

Sipas infromacioneve, njoftohet se rreth 20 persona kanë mbetur të plagosur, ndërsa një vajzë vetëm 12 vjeç ka humbur jetën shkak i tërmetit shkatrimtar. Nga forca e madhe goditës në disa zona të qyteti ka pasur të çara edhe në asfaltin e rrugëve.

Pas tërmetit drejtori i spitalit të Sisakut, Tomislav Dujmenović, iu shpreh për HRT se dëmet në spitalin e këtij qarku nga tërmeti i fortë janë të mëdha.

Postime të ngjashme

Presidenti sirian dhe gruaja e tij infektohen me koronavirus

T E

Rregullatori financiar i BE-së goditet nga sulmi kibernetik

T E

Numri i të vdekurve nga koronavirusi në Itali kalon 100.000

T E

Nis shitja e testeve të shpejta COVID-19 në supermarketet gjermane

S.B.

Situatë alarmante në Bosnjë dhe Hercegovinë, 38 të vdekur nga Covid-19

S.B.

Izraeli rihap ekonominë, pasi vaksinoi gati 40% të popullsisë

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...